Ethereum'daki ekip, yakın tarihli bir blog gönderisinde, merakla beklenen Shapella ağ yükseltmesinin 12 Nisan'da gerçekleşeceğini duyurdu.

Nisan Ayı İçin Ethereum Shapella Yükseltmesi, Baş Geliştirici Diyor - Bu, ETH

Ethereum'daki ekip, yakın tarihli bir blog gönderisinde, merakla beklenen Shapella ağ yükseltmesinin 12 Nisan'da gerçekleşeceğini duyurdu.
Ethereum stake edenlere, gönderide vurgulandığı gibi, düğümlerini Ethereum istemcilerinin tercih edilen sürümüne yükseltmeleri tavsiye edilir.

Ethereum topluluğu üyeleri, Nisan ayında bir yolculuğa çıkacak. Resmi blog noktasından Ethereum ekibi, merakla beklenen Shapella güncellemesiyle ilgili büyük bir duyuru yaptı.

Büyük duyuru, “Mainnet Shapella Duyurusu” başlıklı yakın tarihli bir gönderide yapıldı. Uzun zamandır beklenen Shapella ağ yükseltmesi 12 Nisan 22:27:35 UTC'de gerçekleşecek. Yükseltme, Ethereum ağında epoch 194048'de etkinleştirilecek. Blog gönderisi, güncellemenin tamamını detaylandırıyor ve stake yapanlar için tüm SSS'leri listeliyor.

Gönderi, "Para çekme işlemleri geliyor" diye dalga geçiyor. Shapella sert çatalı etkinleştirildiğinde, Ethereum ağ doğrulayıcıları Ethereum'larına (ETH) erişim elde edecek. Stakerler daha sonra Beacon Chain'den ETH çekme işlemine devam edebilirler.

Ethereum İyileştirme Önerisi EIP-4895, Beacon Chain'den yürütme katmanı olarak da bilinen Ethereum Virtual Machine'e (EVM) stake edilen Ether'i iterek geri çekilmeyi mümkün kılacaktır.

Shapella yükseltmesi, Goerli test ağına yapılan başarılı işlemi takip eder. Yakın zamanda düzenlenen AllCoreDevs Yürütme Katmanı toplantısında, lansman tarihi konusunda ekip arasında fikir birliğine varıldı. Yükseltme ayrıca yürütme ve konsensüs katmanına yeni işlevler de getirecektir.

Sorunsuz bir Goerli geçişinin ardından müşteri ekipleri, ana ağ aktivasyonu için Shapella yükseltmesini planladı. 12 Nisan tarihinde 157. AllCoreDevs Yürütme Katmanı toplantısında fikir birliğine varıldı.
Bu yükseltme, The Merge'i takip eder ve doğrulayıcıların Beacon Chain'deki paylarını yürütme katmanına geri çekmelerini sağlar. Ayrıca hem yürütme hem de mutabakat katmanına yeni işlevler sunar.

Ethereum Bug Bounty, Shapella Güvenlik Açıkları İçin İkiye Katlandı

Yükseltme spesifikasyonuna göre, Shapella yükseltmesi, yürütme katmanı (Shanghai), mutabakat katmanı (Capella) ve Engine Application Programming Interface (API) değişikliklerini birleştirir.

Stakerlerin ve düğüm operatörlerinin sitedeki para çekme SSS bölümünü okumaları tavsiye edilir. Shapella ile birlikte gelebilecek güvenlik açıkları için Ethereum'un büyük ödül ödüllerinin artırıldığını belirtmekte fayda var. Blog yazısı şunları kaydetti:

Şu andan itibaren 5 Nisan'a kadar, Shapella güvenlik açıkları için Ethereum Bug Bounty ikiye katlandı. Artık bu yükseltme duyuruları için e-posta almak üzere kaydolabilirsiniz."

Staking yapmayan düğüm operatörleri, düğümlerini "Yürütme Katmanı Ana Ağ Yayınları" bölümünde listelenen Ethereum istemcisinin sürümüne güncellemelidir. Stakerler, düğümlerini blog yayınında listelenen Ethereum istemcilerinin sürümüne güncellemelerini tavsiye etti. Bu, Ethereum staker'larının Mainnet yükseltmesiyle uyumlu olmasını mümkün kılacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ