Crypto, 1930'lardan bu yana en büyük ekonomik felakete yol açan 2000'lerin sonundaki yüksek faizli ipotek kriziyle pek çok paralelliğe sahip.

 Crypto, 1930'lardan bu yana en büyük ekonomik felakete yol açan 2000'lerin sonundaki yüksek faizli ipotek kriziyle pek çok paralelliğe sahip. Bu, kripto balonunun yakında patlayacağına ve milyonlarca insanın yatırımını kaybedeceğine inanan Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman'a göre.

2007-08 mali krizi, son 70 yılın en kötü ekonomik olaylarından biriydi ve 1930'lardaki Büyük Buhran'dan bu yana en kötüsüydü. Ve ünlü bir ekonomiste göre, mevcut kripto ekonomisinin bu felaketle büyük paralelleri var ve balon patladığında milyonlarca insan yatırımlarını kaybedecek.

Nobel ödüllü bir ekonomist olan Paul Krugman, New York Times için bir köşe yazısında uğursuz uyarıda bulundu. Kripto piyasasının, '08 Büyük Durgunluğunu tetikleyen yüksek faizli ipotek krizine benzediğini iddia ediyor.

Krugman, Yeni Ticaret Teorisi ve Yeni Ekonomik Coğrafya konusundaki çalışmaları nedeniyle 2008 Nobel Ekonomi Bilimleri Ödülü'nü kazanan Amerikalı bir ekonomisttir. MIT, Princeton ve London School of Economics gibi seçkin kurumlarda ekonomi profesörü olarak görev yaptı.

NYT için yazdığı görüş yazısında şunları iddia etti:

2000'lerin subprime kriziyle rahatsız edici paralellikler görüyorum. Hayır, kripto finansal sistemi tehdit etmez . Rakamlar bunu yapacak kadar büyük değil. Ancak, kripto risklerinin, neye bulaştığını bilmeyen ve olumsuz tarafı ele almak için zayıf bir konumda bulunan insanlara orantısız bir şekilde düştüğüne dair artan kanıtlar var.

En Az Gelişmiş Yatırımcılar İçin Riskli Yatırım

Krugman, kripto para birimlerinin yüksek faizli ipotek sektörüyle aynı yolu izlediğine inanıyor . Ne kadar risk aldıklarını anlayamayan en az karmaşık yatırımcılar için temel ürünleri karmaşık hale getiriyor.

2000'lerde, ABD finans piyasası zirvedeydi, bu da bankaların daha pervasız olmalarına ve yüksek faizli borçlulara veya kredibilitesi düşük müşterilere kredi vermesine yol açtı. Konut fiyatlarının her zaman yükseleceği ve yatırımlarını geri alabilecekleri varsayımı altındaydı. 1980'den 2007'ye kadar konut fiyatları yüzde 130 arttı. Ancak 2007'de başlayan balon patladı ve etkisi felaket oldu.

Krugman, kripto ile benzer bir fenomen konusunda uyarıda bulunuyor. Kripto balonunun patlayacağına ve birçoğunun değersiz tokenleri  elinde tutacağına inanıyor. Ancak kripto, '08 krizinin aksine, tüm ekonomiyi çökertmeyecek.

Kriptonun genel bir ekonomik krize neden olması olası değildir. Dışarıda büyük bir dünya var ve 1,3 trilyon dolarlık kayıp bile ABD gayri safi yurtiçi hasılasının sadece yüzde altısı kadar, konut balonu patladığında düşen ev fiyatlarının etkilerinden çok daha küçük bir darbe.

Ağırlıklı olarak beyaz ve üniversite eğitimli hisse senedi yatırımcılarının aksine, kripto yatırımcılarının yüzde 44'ü beyaz değil ve 55'i üniversite eğitimi almıyor. Bu, azınlıklara yatırım fırsatları vermek olarak kutlanır ve görülürken, Krugman bunun, bu grup insanın üstlendikleri risk miktarını kavrayamadıkları için olduğuna inanıyor.

"Fakat yüksek faizli ipotek kredisinin benzer şekilde kutlandığı günleri hatırlıyorum .Ev sahipliğinin faydalarını daha önce dışlanmış gruplara açmanın bir yolu olarak selamlandığı zaman" diye yazdı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ