Nobel Ödüllü ekonomist Paul Krugman, kripto para biriminin mevcut durumunu konut balonu ve yüksek faizli ipotek kriziyle karşılaştırdı.

Nobel Ödüllü Paul Krugman, Kriptoyu Konut Balonu ve Subprime Kriziyle Karşılaştırıyor

Kripto paranın gerçek bir değeri olmadığını belirterek, “kum üzerine değil, hiçlik üzerine inşa edilmiş bir ev” dedi.

Paul Krugman Kripto, Konut Balonu ve Subprime Krizi Üzerine

Nobel ödüllü Paul Krugman, Pazartesi günü New York Times'ta yayınlanan bir görüş makalesinde kripto para biriminin mevcut durumunu tartıştı .

Krugman, 2008 yılında Alfred Nobel'in Anısına Sveriges Riksbank İktisadi Bilimler Ödülü'nü "ticaret kalıpları ve ekonomik faaliyetin yeri analizi için" kazandı, Nobel Ödülü web sitesi ayrıntıları.

“[2008 küresel finans] krizinden önceki yıllarda konut fiyatlarındaki büyük artışın bir balon olduğu ve pek çok kişinin “konut fiyatlarındaki büyük artışın bir balon olduğu” önermesi üzerine bahis oynayan yatırımcıların hikayesini anlatan The Big Short adlı bir kitap ve filme atıfta bulunarak başladı. Konutları şişirmeye yardımcı olan görünüşte sofistike finansal araçlar, sonunda değersiz çöpler olarak ortaya çıkacak” dedi.

Piyasaların ve piyasaların iyi olduğunu söyleyen geleneksel bilgeliğin bu kadar yanlış olabileceği makul görünmüyordu. Ama öyleydiler.

"Şu anki kripto para durumunu" tartışmaya devam ederken, Federal Ticaret Komisyonu'ndan (FTC) alıntı yaparak kripto para biriminin birçok dolandırıcı için tercih edilen ödeme haline geldiğini belirtti . Ayrıca, “stablecoin”in “ne stabil ne de bir coin” olduğunu belirterek algoritmik stablecoin terrausd'un (UST) çöküşünden bahsetti.

Krugman daha sonra Kasım ayındaki zirvede kripto para birimlerinin toplam piyasa değerinin neredeyse 3 trilyon dolar olduğuna dikkat çekti. İlk yatırımcıların büyük karlar elde ettiğini, ünlü işletme okullarının blok zinciri kursları sunduğunu ve birkaç şehrin en iyi kripto dostu olmak için rekabet ettiğini de sözlerine ekledi.

Nobel ödüllü ekonomist şu görüşte:

Bu kadar genişlemiş, destekçileri çok fazla siyasi etki kazanmış bir varlık sınıfının gerçek bir değerden yoksun olabileceğini - bunun kum üzerine değil, hiçlik üzerine inşa edilmiş bir ev olduğunu ileri sürmek aşırı ve mantıksız geliyor.

“Ama konut balonunu ve subprime krizini hatırlıyorum. Ve bana sorarsanız, Büyük Kısa'dan Büyük Dolandırıcılığa geçtik gibi görünüyor," diyerek sözlerini tamamladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ