Venezuela Devlet Başkanı Nicolás Maduro, bu hafta hükümetin Venezuelalı emeklilere ve kamu işçisine Noel ikramiyesi olarak 0,5 Petro ödeyeceğini açıkladı.

Noel Bonusu? Maduro 8 Milyon Venezuela’lıya 0,5 Petro Verecek

Toplam 4.500.000 emekli ve 3.500.000 kamu çalışanına yönelik olarak Maduro, 15 Aralık'ta yaptığı konuşmada, bu hafta 8 milyondan fazla Venezuelalıya yarım Petro vereceğini ifade ediyor. Bu, Maduro’nun Kasım ayı ortalarında verdiği sözleri takip ediyor.

60 Dolarlık Sabit değer

Venezüella hükümeti tarafından belirlenen 60 dolarlık bir sabit değerle, her Venezuelalının alacağı ortalama Petro bonusu 30 dolara eşit. Devletin kripto para birimine verdiği değere göre, hükümetin yaklaşık 240 milyon dolar vereceği tahmin ediliyor.

Maduro, bu hafta Venezuela ekonomisinde "Petro ve Venezuelalılara bir Petro’nun teslimi" anlamına gelen "yeni bir ekonomik ve sosyal koruma aşamasına" geçilmesine karar verdi.

Başkan, "Petro'yu (2 yıldan uzun bir süredir ... ... inşa ettiklerini") doğrudan dile getirerek, "Petro ile yaptığı ilk şeyin, destek olarak 5 milyar varil petrol koyacağını" ekledi. Zaten bu petrol varillerini "sadece Petro" için ürettiklerini de dile getirdi.

Maduro ayrıca, Petro'yu kurumlarında bir ödeme şekli olarak kabul etmek için "ülkede 50.000 tüccar" ile anlaşmalar imzaladığını da belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ