Japon yatırım şirketi Namura Cuma günü yaptığı açıklamada, Singapur'daki Asyalı müşterilere kripto türevlerini piyasaya sürdüğünü ve bir piyasa çöküşü sırasında kripto endüstrisine geçişini işaret ettiğini duyurdu.

Nomura, Kripto Kargaşasının Ortasında İlk Bitcoin Türevlerini Başlattı

Japon yatırım şirketi Namura Cuma günü yaptığı açıklamada, Singapur'daki Asyalı müşterilere kripto türevlerini piyasaya sürdüğünü ve bir piyasa çöküşü sırasında kripto endüstrisine geçişini işaret ettiğini duyurdu.

Japon yatırım şirketi Namura Cuma günü yaptığı açıklamada, Singapur'daki Asyalı müşterilere kripto türevlerini piyasaya sürdüğünü ve bir piyasa çöküşü sırasında kripto endüstrisine geçişini işaret ettiğini duyurdu.

Bir Japon finansal holding şirketi olan Nomura Holdings Inc., son iki yılda kripto para varlıklarına yönelik yüksek talebin ardından Asya'daki müşterilere kripto türev sözleşmeleri sunmaya başladı.

Tezgah Üstü Bitcoin Türevleri ve Opsiyonları

Raporlara göre şirket, Singapur'daki müşteriler için teslim edilemeyen vadeli işlemler ve opsiyonlar da dahil olmak üzere ilk Bitcoin (BTC) tezgah üstü türevlerini tanıttı. Bu, piyasalar çökerken bile, geleneksel bir finansal aracılık firmasının kripto sektörüne cesur bir hamle yapmasını sağlıyor.

Nomura'nın Piyasalar Başkanı Rig Karkhanis şunları söyledi: "CME'de kripto yatırım firması Cumberland DRW tarafından Cuma günü gerçekleştirilen işlemler, Nomura'nın ilk kripto varlık ticaretiydi."

"Uluslararası rakiplerle çalışmak, müşterilerimizin sürekli artan gereksinimlerini karşılamak için varlıkların büyümesine izin verecek" diye ekledi. Birden fazla küresel yatırım firması, müşterilerine sürekli olarak daha fazla türev ve diğer kripto hizmetleri sunmaya çalışıyor. Bu çabalar, finansal kurumların ve müşterilerin hızla gelişen kripto para piyasasına maruz kalma baskısına yanıt olarak geliyor.

Son iki yılda dünya, finansal kurumların müşteri talebini karşıladığını ve spot piyasalara dokunmadan kripto ticareti yapmaya başladığını gördü. Örneğin, Goldman Sachs (GS) ve JP Morgan gibi şirketler, bireysel müşterilere kripto para birimi piyasasına erişmeleri için bir yol sağlamak için şimdiden çaba sarf etti. Ayrıca, Goldman Sachs, birkaç gün önce büyük bir kripto değişim platformu olan Coinbase Global'e ilk kripto destekli kredisini de kolaylaştırdı. Şirket, USD cinsinden krediler için teminat olarak BTC kullandığını duyurdu.

Karkhanis, bu seçeneklerin kripto yatırımcılarının “doğrudan oynaklık ticareti yapmalarını ve aşağı yönlü risklere karşı korunmalarını” sağladığını da sözlerine ekledi.

Piyasa Genelinde Geri Çekilme Sırasında Kripto Tokenleri

Kripto piyasası, dünyanın en büyük stabilcoin'lerinden (LUNA stabilcoin) ve DeFi ağı olan TerraUSD'nin dramatik çöküşünün ardından son iki hafta içinde çöktü. Bu kargaşa, kripto tokenlerini zaten bir dizi riskli yatırımın kurbanı olan bir çöküşe sürükledi. Kripto para piyasası değerlemesi bu hafta yaklaşık %30 düştü. Örneğin, en büyük kripto para birimlerinden biri olan Bitcoin'in piyasa değeri, Aralık 2020'den bu yana 25.401,05 dolarla en düşük seviyesine geriledi. Bir zamanlar finansal manzarayı dönüştürmek ve devrim yapmak için bir araç olarak görülen şey, şimdi aşağı yönde azalıyor.

Bu yaygın çöküş, diğer tüm kripto para birimlerini bir düşüş eğilimine soktu ve bu da kripto yatırımcıları arasında ekonomik ve finansal istikrar konusunda ciddi endişelere yol açtı.

Axion Global Varlık Yönetimi Yatırım Direktörü Scottie Sui şunları söyledi: “En kötüsü henüz gelmedi. Önümüzdeki günlerde piyasanın daha da düşeceğini düşünüyorum. Bence yapmamız gereken, yatırımcıların bunun dışında kalması için açık pozisyonun çöküşünü görmek ve o zaman piyasa biraz istikrar kazanacak.” Axion Global Asset Management, kripto endeks fonlarında uzmanlaşmış Çinli bir şirkettir.

Cumberland DRW'nin İlişki Yönetimi Başkanı Paul Kremsky şunları söyledi: “Kripto varlıklar hızla bir niş sektörden 1,5 trilyon dolarlık bir pazara dönüştü. Ancak, birçok yatırımcının hala piyasaya erişim için bir yolu yok.”

Nomura Holdings Inc., kripto varlık velayetini inceleyen ilk bankalardan biriydi ve böylece Haziran 2020'de yatırım şirketi CoinShares ve saklama uzmanı Ledger ile Komainu saklama ortak girişimine katıldı. Aynı yıl, Nomura Araştırma Enstitüsü  Nomura'nın ekonomik danışmanlık şubesi  Japon kripto para piyasasının mevcut senaryosunu izleyen bir kripto para varlık endeksi geliştirdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ