Novogratz: "Bitcoin

Efsanevi milyarder ve Hedge fonları yatırımcısı Mike Novogratz, bazı dönemlerde Bitcoin’de  çeşitli spekülasyonlar yüzünden balon etkisi oluşabileceğini ancak Bitcoin’in kendisinin bir değer olarak asla bir balon olarak değerlendirilemeyeceğini belirtti.

CCN tarafından daha önce de raporlanan bazı görüşler gibi Novogratz, dikkat edilmezse Bitcoin ve kripto piyasasının "yaşamlarımızın en büyük balonu" haline gelebileceğini kaydetti.

Novogratz’in değerlendirmesi şöyle:

"Bence kripto piyasaları uzun erimli bir değerlendirmeyle hayatımızın en büyük balonu da olabilir. Adil olmak gerekirse, bu piyasada bir sürü balon var ve karışık bir sürü “scam” yani aldatmaca proje mevcut. Karşımızda yüzlerce proje var. Ve bazıları bir takım çevreler tarafından finanse ediliyor ve tam anlamıyla birer saadet zincirine benziyor"Novogratz, geçmişte İnternet gibi yenilikçi ve devrimci teknolojilerin etrafında da birçok balon etkisi yaratan piyasa oluştuğunu hatırlattı. Örneğin, dotcom balonu, bir alan adını veya bir çevrimiçi ticaret sitasine ait bir hisseye sahip olmak veya milyarlarca dolara satılan birçok şirketle birlikte, gereğinden fazla ve aşırı değerli projeleri önemli marjlarla değerlendiler. Ve sonunda hüsrana sebep oldular.

Ancak, internet açıkça bir balon değildi. Bilgi iletişimi ve işleme konularında devrim yaratarak dünyadaki her sanayiyi dönüştürdü. İnternet etrafında oluşturulan spekülatif etki, dotcom döneminde gösterildiği gibi bir balon yarattı, ancak teknolojinin kendisi bir balon, dolandırıcılık veya bir aldatmaca değildi.

İnternet teknolojisini çevreleyen dotcom dönemi, Bitcoin ve küresel şifreleme pazarını çevreleyen büyük ve aldatmaca benzeri projelere benzerlik gösteriyor. Kripto değerler pazarında yapısal olarak saadet zinciri şemaları gibi çalışan projelerde birçok dolandırıcı şirket var, ancak Ethereum gibi Bitcoin blok zincir ağının halihazırda yoksun olduğu teknolojiler veya çözümler sağlayarak gerçekten de gerçekçi sorunlara yenilikçi çözümler üreten birkaç proje var.

Novolratz şöyle devam etti:

"Tarihsel olarak piyasalarda balonlar, yaşamımızı kökten değiştiren değerlerin etrafında yaşanıyor. Demiryolu balonu ya da İnternet balonu, bunlar yaşanmış örnekler ama yaşantımızın şeklini gerçekten değiştirdi"Ayrıca, Citigroup'un yaptığı son araştırmalara göre, bazı analistler neredeyse her teknoloji, şirket ve varlığın önemli kazançlar sergilediğini ve etraflarında balon etkisi yarattıklarını söylüyorlar. Analistler, son yirmi yılda, Amazon, Tesla, Facebook, İngiltere mülkleri, ikinci el otomobiller ve diğer yatırım türlerinin de ciddi birer "balon" olduğunu öne sürüyorlar. Bu varlıklarda da ciddi bir balon etkisi olduğunu düşünüyorlar. Bu anlamda tüm diğer değerlerde de belli oranda bir balon etkisinden söz edilebilir.

Güney Kore, ABD ve Japonya'nın arkasındaki en büyük üçüncü Bircoin pazarı olarak ülkenin geleneksel finans piyasasının üst düzey bir oranda değer kazanan herhangi bir popüler değere yatırım yapma eğilimi nedeniyle kısa vadeli bir balon etkisi yaşadı. Korbit’in kurucusu ve CEO'su Tony Lyu Nathaniel Poppers'le yaptığı bir röportajda Güney Koreli yatırımcıların bir kısmının yatırım yapıldıktan sonra "partiye katılma eğiliminde olduklarını" söyledi.

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde, Güney Kore Bitcoin pazarında çocuklar ve gençler, kimliği olmaksızın ebeveynlerinin paraları ile Bitcoin ve kripto paralar satın aldı ve çeşitli kayıplar yaşandı. Kripto paralar ve Bitcoin konusunda temel bilgiye sahip olmayan orta yaşlı ve eski yatırımcılar, Bitcoin hakkında temel bilgilere sahip olmadan gelecekteki büyüme eğilimine saf spekülasyondan yatırım yapmaya başladılar.

Orta ve uzun vadede, bu kısa dönemli alımlar ve küçük balonlar, fiyat düzeltmeleri yoluyla dağılabilir gibi görünüyor. Yide de Bitcoin’in kendisi eğer bir balon olsaydı, aylık bazda en az iki kez oluşan önemli düzeltmelere dayanamazdı, çünkü yatırımcılar ve pazar bu duruma uyum sağlayamazdı. Bitcoin dokuz yıllık geçmişi boyunca pek çok düzeltme yaşadı ve bu yolla hızla daha olgunlaştı ve değerli bir değer deposuna dönüştü. Etrafında oluşan balona rağmen bunu söylemek güç değil.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ