EPIWATCH aracı, açık kaynaklı verileri kullanacak ve pandemiyle ilgili bazı erken uyarılar oluşturmak için yapay zekayı kullanacak. NSW Üniversitesi, EPIWATCH'ı düşük ve orta gelirli ülkelerde kullanıma sunmak için çalışacaktır.

NSW Üniversitesi, Bir Pandemi Tespit Aracı İçin Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin

EPIWATCH aracı, açık kaynaklı verileri kullanacak ve pandemiyle ilgili bazı erken uyarılar oluşturmak için yapay zekayı kullanacak. NSW Üniversitesi, EPIWATCH'ı düşük ve orta gelirli ülkelerde kullanıma sunmak için çalışacaktır.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, desteğini piyasadaki önemli projelere genişletmesiyle biliniyor. 12 Mayıs Perşembe günü, New South Wales Üniversitesi, Vitalik Buterin'den USDC stablecoin'inde 4 milyon dolarlık bir bağış aldığını duyurdu.

Bu fonlar, UNSW Kirby Enstitüsü Profesörü tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir istihbarat (OSINT) aracı olan EPIWATCH'ın geliştirilmesine yönelik olacaktır. EPIWATCH, yaklaşan pandemi için erken uyarı sinyalleri sağlamayı amaçlamaktadır.

2016 yılında kurulan EPIWATCH, kapsamlı araştırma ve testler yapar, açık kaynaklı verilerden yararlanır ve erken uyarılar oluşturmak için yapay zeka kullanır. Herkese açık çevrimiçi verilerden milyonlarca veri noktasını tarar.

Ayrıca, EPIWATCH, sağlık sorunlarına yönelik "normal" raporlardaki değişiklikleri tespit edeceği gerçek zamanlı olarak büyük miktarda veri kullanır. Böylece hastaların laboratuvarlardan raporların gelmesi için uzun süre beklemeleri gerekmeyecek. Bu aynı zamanda doktorların sorunu acilen çözmelerine yardımcı olacaktır.

Ancak, EPIWATCH'ın resmi raporlama yapmadığını unutmayın. Sadece sağlık yetkililerinin acilen harekete geçmesine yardımcı olacak daha erken pandemi uyarılarını tespit eder.

Son fon, UNSW'nin Kirby Enstitüsü'ndeki ekibin araştırmasını hızlandırmasına ve EPIWATCH'ı düşük ve orta gelirli ülkeler için erişilebilir hale getirmesine yardımcı olacak. Araştırmayı yöneten Biyogüvenlik Araştırma Programı başkanı Profesör Raina MacIntyre şunları söyledi:

Birinin COVID-19'u dünyaya yayılmadan önce tespit ettiğini hayal edin ,bu bizim vizyonumuz. Yapay zeka ve gerçek zamanlı açık kaynaklı verileri kullanan EPIWATCH, rapor hazırlayan kişilere bağlı değildir. Harika bir dengeleyicidir ve zayıf sağlık sistemlerini ve sansürü yenebilir.

Shiba Inu OSINT Girişiminin Kurulması

Yakın zamanda sağlanan fonla, NSW Üniversitesi Shiba Inu OSINT Girişimini kuracak. Girişim, EPIWATCH'ı dünya çapındaki ülkelerde daha da uygun fiyatlı bir araç haline getirmeyi amaçlıyor. Prof. MacIntyre, EPIWATCH'ın “yerel dillerde erişilebilir olması ve dünyanın dört bir yanındaki köylere ve küçük kasabalara kadar taban düzeyinde yaygın olarak kullanılması gerektiğini” söyledi. Bu bize pandemileri önleme konusunda en iyi umudu verecek” dedi.

Bu aynı zamanda bir Avustralya yüksek öğretim kurumu tarafından alınan en büyük fonlardan biridir. Ayrıca Vitalik Buterin'in pandemiye ilk katkısı da değil. Geçen yıl Vitalik, Hindistan'daki COVID yanıtına Hindistan Kripto Yardım Fonu büyük miktarda bağışta bulundu. Bu girişim hakkında konuşan Buterin şunları söyledi:

Yeni salgınları ortaya çıktıklarında ne kadar erken tespit edebilirsek, tedavileri geliştirmeye o kadar hızlı başlayabilir ve hatta onları büyümeden durdurabiliriz. Kamuya açık verilerin açık analizi, genellikle yalnızca hükümetler ve diğer yüksek teklif verenler tarafından kullanılabilen ancak halka kapalı olan daha müdahaleci izleme biçimlerine mükemmel bir alternatiftir.

Buna karşılık, halk da dahil olmak üzere araştırmacıların dünya çapında işbirliği içinde çalışmasına olanak tanıyan bir açık kaynak ve açık erişim yaklaşımı, daha kolay geliştirilebilir ve nerede başlarlarsa başlasınlar yeni pandemileri tespit etmek için ölçeklenebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ