Nvidia Kripto Para Madenciliğinden Elde Ettiği Geliri Açıkladı.

Nvidia Madencilik Ekipmanı Satışları

Bir Amerikan Ekran kartı  (GPU) üreticisi olan Nvidia (NASDAQ: NVDA), geçtiğimiz günlerde şirketin işlemci satışlarından 289 milyon dolar getiri elde ettiğini ve bu satışların sadece kripto para madenciliği için olduğunu belirtti.

Nvidia'nın işlemci satışlarından elde ettiği kripto madencilik pazarı geliriyle ilgili ilk defa bilgilerini paylaştığı bildiriliyor. Susquehanna analisti Christopher Rolland'a göre, Nvidia’nın kripto para madenciliği için yapmış olduğu ilk çeyrek satışlarının 200 milyon dolar gibi çok daha düşük bir seviyede olması bekleniyordu.

Nvidia CEO'su Jensen Huang, kripto para madencilerinden GPU'lara yönelik artan talep nedeniyle beklentileri aşabileceğini ve bunun daha yüksek fiyatlara yol açtığını açıklamıştı. 

“Kripto para madencileri ilk çeyrekte birçok GPU'mızı satın aldı ve artan talep fiyatları artırdı,” dedi.

Huang, yüksek fiyatların, oyuncular gibi diğer tüketicilerin yeni GeForce grafik kartı serisine sahip olabilmesini engellediğini de sözlerine ekledi.

Nvidia’nın ilk çeyrekte kripto para madenciliği için yaptığı satışları, şirketin toplam gelirinin %9’undan fazlasını oluşturuyordu ve bu da 3.2 milyar dolar gibi bir gelire ulaştı. Kripto madenciliği için işlemciler (Orijinal Ekipman Üreticisi) OEM gelirinin %76'sını oluşturdu ve bu rakam son çeyreğe göre %115 arttı. Üretimde, OEM bileşenleri, bir şirket tarafından yapılan ve daha sonra başka bir tarafından pazarlanan bir üründe kullanılanlardır.

Nvidia, kripto pazarına yapılacak satışların önümüzdeki çeyrekte üçte iki oranında azalabileceğini söyledi. Madenciler için gelir, kripto-para piyasalarının Aralık 2017'de rekor seviyelerini takiben bir düzeltmeye tabi tutulduğu bu yılın başlarında azaldı. Fiyatlar nekadar düzeltme içinde olsada, madencilik havuzunun küresel olarak büyümeye devam ettiğini gösterdi.

Nvidia'nın temel rakibi olan Advanced Micro Devices (AMD), Nisan ayında şirketin toplam satışların %10'unu kripto ve Blockchain ile ilgili satışlardan yarattığını açıkladı. Şirketin CEO'su Lisa Su, blockchain teknolojisinin potansiyelini belirtti, ancak bunun ana büyüme faktörü olmadığını vurguladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ