Bitcoin, 2021 yılı için üçüncü en büyük işlem işleme ağı olarak ortaya çıktı.

Bitcoin, 2021 yılı için üçüncü en büyük işlem işleme ağı olarak ortaya çıktı. Bitcoin'deki işlem hacimleri büyüyor ve son beş yılda yıllık yüzde 100'ün üzerine çıkıyor.

Geçen hafta, NYDIG analistleri, 2021'in son yılı için Bitcoin ağındaki işlem hacimlerine ilişkin önemli bilgiler sağlayan bir rapor yayınladı. Rapor, 2021'in tamamı boyunca, Bitcoin ağındaki toplam işlem hacminin, Bitcoin ağındaki bazı işlemlerden çok daha yüksek olduğunu gösteriyor. American Express gibi iyi bilinen kart ağları.

Rapor, 2021'de Bitcoin blok zincirinin toplam işlemde 3.0 trilyon dolar işlediğini gösteriyor. Bu, American Express'in 1,3 trilyonunun iki katıydı. Bununla birlikte, Visa ve Mastercard gibi önde gelen ödeme devleri, ödeme sektörüne hâkim olmaya devam ediyor. Araştırma analistleri Greg Cipolaro ve Ethan Kochav tarafından yazılan raporda şunlar belirtiliyor:

Bize göre bu, 13. doğum gününü kutlayan bir ödeme ağı için şaşırtıcı bir büyüme. Büyük kart ağlarının onlarca yıllık bir geçmişi var . Visa 1958'de, Mastercard 1966'da, American Express ilk kartını 1958'de ve Discover 1985'te piyasaya çıktı.

Çalışma, analistlerin gerçek işlem sayısı yerine yalnızca işlemlerin ABD Doları değerini dikkate aldığını gösteriyor. Bu nedenle, BTC işlemlerinin çoğunun, herhangi bir ödeme yapmak için kullanmak yerine, kullanıcıların BTC'lerini satın alması, takas etmesi ve satmasıyla ilgili olma olasılığı daha yüksektir.

Bitcoin'in İşlem Hacmi Büyümesi

Araştırma, Bitcoin'in işlem hacimlerinde önemli bir sıçramaya tanık olduğunu belirtiyor. Ancak bu, dünyanın en büyük kripto para birimi için doğrusal bir büyüme olmadı. Araştırmacılar şunları yazdı: Bitcoin, 5 yıllık bileşik yıllık büyüme oranlarına bakıldığında korkunç bir hızda kaldı. 2021'in sonunda, işlem hacimleri son 5 yılda yıllık yaklaşık %100 büyüyor.

Araştırmacılar, Bitcoin'i her zaman Dijital Altın olarak görmek yerine, önce bir ödeme sistemi olarak düşünün. “Bir ödeme yolu olarak, Bitcoin muhtemelen daha büyük ve çoğu kişinin tahmin edebileceğinden daha hızlı büyüyor” diye yazdılar.

Araştırmacılar, Federal Rezerv'in niceliksel sıkılaştırma konusundaki tutumunun son zamanlarda risk varlıklarını etkilediğine dikkat çekiyor. Amerika şu anda otuz yıllık yüksek enflasyona tanık oluyor ve Fed daha fazla faiz artırımı ve tahvil alımlarının azaltılmasını istiyor.

Bu, hisse senedi ve kripto piyasaları üzerinde ciddi bir baskı yarattı. Gördüğümüz gibi, kripto piyasası 2022'nin başından beri ciddi bir düzeltme yaşıyor. Araştırmacılar şunları ekliyor: Federal Rezerv'in Çarşamba günkü FOMC toplantısı, bir kez daha Bitcoin ve diğer risk varlıkları için fiyat hareketli bir olaydı. Risk varlıkları toplantıdan önce satılmıştı ve bu hafta başlarında Fed'in duruşu beklentiler dahilinde olursa bir rahatlama rallisi yapabileceğimizi yazmamıza neden oldu.

Bir ekosistem olarak Bitcoin genişlemeye devam ediyor. Bitcoin'de kesinlikle her zamankinden daha fazla perakende ve kurumsal katılım var.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ