Bu yazımızda Ocean Protocol Nedir? Ocean Token Nedir? Sorularına cevap vererek proje hakkında detayları sizlere sunma amacındayız.

Ocean Protocol Nedir? Ocean Token Nedir? Tüm Ayrıntılarıyla Ocean Coin

Bu yazımızda Ocean Protocol Nedir? Ocean Token Nedir? Sorularına cevap vererek proje hakkında detayları sizlere sunma amacındayız.

Ocean Protocol Nedir?

Verilerin ticarileştirilmesi her yerde yaygınlaştıkça, şirketler gittikçe daha fazla onu kilitlemek için çalışıyor, yalnızca kâr için veya iş hedeflerine uygun olduğunda paylaşıyorlar. Ocean Protocol, bu verilerin yeni yollarla ve özellikle Web 3.0 için kullanım potansiyelini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Ocean Protocol, bu misyonun bir parçası olarak, merkezileştirilmiş sunucuları merkezi olmayan bir blok zincirle değiştirerek sahiplerin verilerini ve ne için kullanıldığını kontrol etme becerilerini güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

 Ocean Protocol, BigChainDB'nin kurucusu Bruce Pon ve yapay zeka ve tasarım uzmanı Trent McConaghy tarafından 2017 yılında oluşturuldu. Amaçları, Microsoft, Google ve Apple gibi şirketlerden büyük verilerin kontrolünü geri almak ve bunun yerine bir borsada serbestçe paylaşılmasına ve paraya dönüştürülmesine izin vermekti. Sahiplerin artık para kazanmak için verilerinin kontrolünden vazgeçmeleri veya güvenliğini tehlikeye atmaları gerekmeyecek. Pon ve McConaghy, Ocean Protocol geliştirmek için yapay zeka, blok zinciri ve büyük verinin yanı sıra politika ve iş tecrübesine sahip geniş bir ekip oluşturdu.

Ne Zaman Başladı?

Ocean Protocol, Kasım 2017'de Ocean Token'ı, merkezi olmayan Okyanus Protokolü veri alışverişini dağıtmak için gerekli piyasa özelliklerini ve bileşenlerini özetleyen Pazar Yeri Çerçevesi ile birlikte başlattı. 2018 itibariyle, Ocean Token 100 ülkede 3.500 katılımcıyla lansman öncesi dağıtımdaydı. Ocean ayrıca 20 şehirde 40 danışmanla bir Danışman Programı başlattı ve IBM Watson AI XPRIZE ile bir ortaklık kurduğunu duyurdu. Mart 2020'de Ocean Protocol, veri sağlayıcıları için özelleştirilebilen merkezi olmayan bir pazar yeri başlattı. Ocean Protocol, Mayıs 2019'daki son finansman turuyla 28 milyon doların üzerinde para topladı.

Ocean Protocol, kullanıcıların veri varlıkları ve kullanıcılar tarafından takas edilebilen hizmetlerden oluşan merkezi olmayan bir pazar oluşturmasına olanak tanır. Pazar, veri sağlayıcıları ve tüketicileri birbirine bağlar ve verilerin kendisine bağlanır. Verilere kimin sahip olduğu ve kimin satın alıp paylaştığına dair zincir içi bir kayıt tutar.

Bir pazarda alınıp verilen veriler Ocean Protocol ağının kendisinde depolanmaz: müşteriler farklı pazar yerlerinde veri kümeleri arar, ardından yalnızca belirli koşullar (örneğin ödeme) karşılandığında kilidi açılabilen şifreli bir referans satın alır. Buna göre, veri sahipleri, ona ne olursa olsun veya kimin satın aldığına bakılmaksızın, verilerinin tam kontrolünü elinde tutar.

Ocean Token Nedir?

Ocean Token, Ocean Protocol ağındaki değişim aracıdır: Verileri ne zaman satılırsa, sağlayıcılar blok zincirine sağladıkları hizmetler için bir ödül olarak Ocean Token kazanırlar. Şu anda dolaşımda 347 milyonun üzerinde Ocean Tokenı var.

Kullanımlar

Ocean Protocol, kendi Ocean ağlarını geliştirmek ve uygulamak için gerekli bileşenleri arayan geliştiriciler için mevcut olan Keeper blok zinciri istemcisi, Parity SecretStore ve Aquarius meta veri yönetimi dahil olmak üzere açık kaynaklı yazılımla geniş bir veri ortamına erişim sunuyor.

Ocean Protocol, otomotiv endüstrisinde başka potansiyel uygulamalara da sahiptir. Ocean Protocol, 2020 yılında Daimler ile bir kavram kanıtı tamamlayarak, ağın uluslararası üretim merkezleri arasında ve tedarik zincirindeki harici tedarik ortaklarıyla dahili satışları ve finansal verileri güvenli bir şekilde paylaşmak için nasıl kullanılabileceğini gösterdi. Benzer şekilde, Ocean ağı, sürücüsüz otomobil endüstrisinde umut vaat ediyor. Ocean blockchain tarafından oluşturulan güvenli veri ortamı, üreticilerin kendi fikri mülkiyetlerinin kontrolünü kaybetme korkusu olmadan yerleşik sürücüsüz AI'larının gelişimini hızlandırmak için ihtiyaç duydukları verileri paylaşmalarına ve elde etmelerine olanak tanır.

Ocean Protocol, normal olarak çevrimdışı izolasyonda kaydedilen hastalıklarla ilgili verilerin paylaşılabildiği ve sağduyulu ve güvenli bir şekilde analiz edilebildiği sağlık sektöründe de kullanılmaktadır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ