Visa, dijital token ödemelerinde devrim yaratabilecek bir hareketle CBDC'ler ve Stablecoinler arasında birlikte çalışabilirliğe izin verecek bir platform üzerinde çalışıyor.

Ödeme Devi Visa, CBDC


Visa, dijital token ödemelerinde devrim yaratabilecek bir hareketle CBDC'ler ve Stablecoinler arasında birlikte çalışabilirliğe izin verecek bir platform üzerinde çalışıyor.

Uluslararası ödeme devi Visa, merkez bankası dijital para birimleri ve sabit paralar arasında birlikte çalışabilirliği sağlayacak bir platform üzerinde çalışıyor. Universal Payments Channel olarak adlandırılan platform, CBDC'lerin bir blok zincirinden diğerine aktarılmasını sağlayacak ve sabit paraların farklı blok zincirlerinde çalışmasına izin verecek. Bu hareket, dijital para birimlerinin algılanma biçiminde devrim yaratma potansiyeline sahiptir.

Platform, CBDC'ler ve Stablecoinlerin Arayüzünde Önemli Bir İşleve Sahip Olacak

Ödeme şirketi tarafından yayınlanan bir teknik incelemede Visa, platformun CBDC'ler ve Stablecoin'lerin arayüzünde önemli bir işlevi olacağını söyledi. “Genellikle blok zincir teknolojisi olarak bilinen Dağıtılmış Defter Teknolojisinin (DLT) yeniliği ile kripto para birimleri, sabit paralar ve merkez bankası dijital para birimleri biçiminde dijital tokenlerde önemli bir büyüme oldu. Her biri farklı tasarım özelliklerine sahip DLT ağlarının sayısı arttıkça işlem yapan tarafların aynı ağda olma olasılığı azalır. Bu nedenle, ağlar arasında evrensel olan, büyük yüklere ölçeklenebilen ve yüksek oranda erişilebilir olan ödemeleri kolaylaştırmak çok önemlidir” dedi.

Visa, UPC Teknolojisinin Gelecekteki Yönlerini Paylaşır

Visa, günümüzde DLT ödeme çözümlerinin karşılaştığı birlikte çalışabilirlik, ölçeklenebilirlik ve kullanılabilirlik sınırlamalarına tabi olmaksızın DLT ağlarının üzerine bir ödeme ağı kurmayı amaçlamaktadır. Şirket, ödeme kanalları aracılığıyla farklı ağlar arasında dijital token transferlerini desteklemek için kullanılabilecek, burada Evrensel Ödeme Kanalları (UPC) olarak adlandırılan bir merkez ve bağlı ödeme yolu önerdi. Sistem, birkaç büyük Merkez Bankasının şu anda kendi CBDC'lerinin gelişimini araştırdığı bir dünyada merkez bankası destekli dijital para birimlerinin birlikte çalışabilirliği sorununa Visa'dan önerilen bir çözüm olarak geliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ