Çin kripto borsası OKCoin, Bitcoin başına fiyatın 15.000$ aşmasına neden olduktan sonra çevrimdışı oldu.

Sosyal medyayla ilgili raporlar, OKCoin'de alışılmadık şekildeki davranışları doğruladı ve bu durum, Bitcoin fiyatlarının borsanın çevrimdışı olmasından önce önemli derecede yüksek olduğu bildirildi.

Kesintiden önceki son kontrolde, diğer büyük borsalarda ortalama 6980$ seviyesinde olan Bitcoin fiyatlarına kıyasla, OKCoin borsasın kripto para Bitcoin'in fiyatı 15.151$ seviyesinden satış yaptı.

Geçtiğimiz ay Çin deki iç pazarını kapatan OKCoin'de ek "uygunluk ve yaptırım denetimleri" de arızalı görünüyor.

Dokuz ülkeden gelen uyarılara rağmen, borsayı artık kullanamayacaklarını bildirilirken, siteye Almanya'dan girdiğini de belirtti.

"Ek uyumu ve yaptırım kontrollerini yaptık. Aşağıdaki ülkelerden birinden işlem yapmaya çalışıyorsanız, hizmet edemediğimizi size üzülerek bildiriyoruz: Kuzey Kore, Suriye, İran, Sudan, Bangladeş, Bolivya, Ekvador, Kırgızistan ve ABD. Sizi yanlış kategorize ettiğimizi düşünüyorsanız lütfen 7/24 müşteri hizmetleri temsilcimizle iletişime geçin. "

Benim kişisel olarak düşüncem ise Çin'de ki madencilik yapan şirketlere sağlanan ucuz elektriğin fiyatının arttırılmasından dolayı belkide Çin Bitcoin fiyatlarını 2 katına çekmek istedi. Sonuç olarak arz/talep ilişkisi ile fiyatlanan Bitcoin paritesi bu şekilde yükseltilerek kazanç oranı daha da büyüyecektir. Ve elektrik fiyatlarının artışı aslında hiçbir işe yaramayacaktır. Tabiki bu sadece bir teori, ilerleyen günlerde gelişmelerden haberdar olmaya devam edeceğiz. 

Diğer yandan ikinci teorim ise, OKCoin bize aslında Bitcoin'in nereye doğru gideceğini göstermiş olmasıdır. Belkide 2018'in ilk çeyreğinde 15.000$ seviyelerini görebiliriz. Zimbabve de Bitcoin fiyatları günümüz itibarıyle 13.000$ seviyelerine ulaşmış durumda. Tabiki hiper enflasyonun etkisinden dolayı bu fiyatta fakat bundan bir kaç ay öncesinde fiyat 6000$ civarında iken ben gene aynı tez ile sitede paylaşım yapmaya devam ediyordum.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ