Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden QuadrigaCX CEO’su Gerald Cotten'ın bilgisayarı kırılarak cüzdanlarına erişildi.

Ölen QuadrigaCX CEO’su Gerald Cotten

Quadriga CX kurucusu Gerald Cotten'in ölümünün ardından milyonlarca dolar değerinde kripto para biriminin bulunması beklenen kripto para cüzdanların boş kalmasının ardından uzmanlar tarafından araştırılmaya başlandı. Uzmanlar araştırmaları sonucunda ölen QuadrigaCX CEO’sunun dizüstü bilgisayarını kırdı ve 137 milyon dolarlık (195 milyon dolara) cüzdana erişti. Ama ne yazık ki para çoktan gitmişti. 

QuadrigaCX’in kurucusu Gerald Cotten’in kripto para borsasındaki fonlara tek başına erişimi olduğu düşünülüyordu. Aralık ayındaki esrarengiz ölümünden sonra, uzmanlar yaklaşık  115.000 müşteriye ait, 190 milyon dolar tutarındaki kripto para biriminin erişilemez olduğunu açıkladı.

Cotten'in eşi Jennifer Robertson, Kripto para biriminin ve normal paranın "soğuk depoda" olduğunu söyledi. Burada şirketin ya da sadece Bay Cotten'in müşteriyi değil anahtarı elinde tuttuğu belirtildi.
QuadrigaCX çalışanları 110 milyon £ 'a erişemiyor çünkü Bay Cotten şifre ile birlikte öldü

Dava aynı zamanda Gerald Cotten’ın aslında ölmediği gibi sayısız teoriye de yol açtı. Ancak, mahkeme tarafından atanan denetçi Ernst & Young, Cotten’in dizüstü bilgisayarını kırmayı başardı. Ancak cüzdanlar, 1 Mart tarihli bir EY raporuna göre, Cotten’ın ölümünden sekiz ay önce Nisan 2018’de boşaltılmıştı.

 EY müfettişleri yaptıkları incelemeler sonucunda başka sorunlar da buldu. İddialara göre Quadriga finansal kayıtlarını hiçbir zaman raporlamıyordu. Sonuç olarak Quadriga, şu anda müşterilerine 190 milyon ABD Doları borçlu durumda ve fonlara hala daha erişilebilmiş değil.

 Borsa, Ocak ayı sonlarında alacaklı koruması için mahkemeye başvuruda bulundu. Nova Scotia mahkemesi geçtiğimiz hafta Quadrigacx’in rahat bir nefes almasını sağladı ve alacaklıların nisan ayının ortasına kadar dava açmasını engellemek amacıyla 45 günlük uzatma kararı aldı.

 ABD merkezli kripto para borsası Kraken, Quadriga’nın parasının nereye gittiğini bulmak amacıyla 100.000 dolarlık ödül programı başlatmıştı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ