Kripto para birimi piyasasının durgunluğu, Bitcoin’in (BTC) fiyatını, önemli direnç seviyelerinin ötesinde toparlanmaya çalışırken daha fazla düşüş riski altında bıraktı.

Azalan bir fiyat, Aralık 2018'de büyük BTC düşüşünü tetiklediği söylenen “madenci kapitülasyonu” denilen olasılığı artırıyor.

Geçtiğimiz yılın sonunda, Bitcoin fiyatı, üç aylık istikrarın ardından 6.000 ile 6.500 $ arasındaki dar bir aralıkta 6.000 $'a düştü. Daha sonra 3.000 $ 'a düşüş sadece bir ay içinde gerçekleşti.

Madenci Kapitülasyonu Neden Oluşur?

Madenciliğin kapitülasyonu, madenciliğin artık karlı olmadığı durumlarda Bitcoin piyasasında meydana geliyor. Kârlılık azaldıkça, madenciler doğal olarak Bitcoin varlıklarını satarak kötüleşen piyasa duyarlılığına bir cevap olarak görülüyor. Madenciler satış yapmaya başlarsa, pazarda önemli bir satış baskısı oluşuyor. Bu baskı, Bitcoin gibi büyük kripto para birimleri için momentumlarını korumak için zor bir ortam yaratıyor.

Büyük maden merkezlerinin ve şirketlerin elektrik sağlayıcılarla uzun vadeli sözleşmeler yaptıkları için kısa vadeli fiyat düşüşü nedeniyle teslim olma olasılıkları düşüktür. Ayrıca uzun süre piyasada istikrarsızlıkla başa çıkabilmek için daha fazla sermayeleri bulunuyor.

Bu arada, daha küçük madencilik şirketleri arasında kısa vadeli teslim olma olasılığı yüksek. Birbiri ardına kapanan büyük madencilik firmaları, Bitcoin ağının hash gücünün sıfıra yaklaştığı bir ölüm sarmalına yol açabilir.

Bununla birlikte, güvenlik ve kripto para birimi araştırmacısı Andreas Antonpoulos'un daha önce de söylediği gibi, madencilerin uzun vadeli bir perspektif ve strateji ile çalıştıkları için Bitcoin ağının hash gücünde sıfıra yakın bir ölüm spirali veya ani bir düşüş olması muhtemel değil. Andreas Antonpoulos “Olması muhtemel olmayan sebeplerin bir kısmı, madencilerin çok daha uzun vadeli bir perspektife sahip olmaları” olduğunu ifade ediyor.

Bu nedenle, kısa vadeli madenci kapitülasyonu gerçekleştiğinde - 2018 yılının sonlarına benzer bir şekilde - piyasa altı aydan bir yıla kadar iyileşme eğiliminde oluyor. Şu anda, madenci kapitülasyonunun yıl sonuna kadar devam edip etmeyeceğini tahmin etmek için henüz erken. Bununla birlikte, piyasadaki olumsuz duyarlılık 2020'nin ilk çeyreğine taşınırsa, gelecek aylarda Aralık 2018’deki gibi bir teslim alma gerçekleşebilir.

Bitcoin İçin Düşüş Hedefleri

Geçtiğimiz haftadan önce, 26 Ekim'de 10.600 Dolara çıkan kısa bir yükselişin ardından Bitcoin fiyatının belirgin bir düşüş trendi altında olması nedeniyle, birçok teknik analist 5.000 ila 6.000 $'lık bölgeye doğru daha fazla düşüş olacağını öngörüyor.

Örneğin, Kripto tüccarı Eric Thies, geçtiğimiz hafta, önemli bir düşüş göstergesinin parladığını ve yakın gelecekte Bitcoin’de derin bir geri çekilme olacağına dikkat çekti. Bitcoin'in aşırı oynaklık gösterdiği iki haftadan uzun süren tuhaf bir fiyat hareketinden sonra, Thies 1 Aralık'ta tweetledikten sonra görünümün mükemmel olmadığını belirterek BTC'nin iyileşme için hazırlıklı olabileceğini söyledi. Analist, mevcut yapının “boğalar için potansiyel olarak önemli olduğunu”, BTC'nin daha yüksek direnç seviyelerine güçlü bir şekilde geri tepme senaryosunu reddetmediğini vurguladı.

Bir kripto para birimi satıcısı olan DonAlt, Bitcoin'in tam bir iyileşme için yolda olduğunu belirtmek için çok erken olsa da, herhangi bir anlamlı ters harekete geçmek için daha yüksek zaman dilimi seviyelerini geri kazanması gerektiğini söyledi.

Bitcoin için daha yüksek zaman dilimi direnç seviyeleri 7.600 $ ile 8.500 $ arasındadır ve DonAlt'a göre, BTC kısa vadede bu seviyeleri geçerek yükseliş eğilimine işaret edecek. DonAlt “Şimdi kafalar soğudu, yükseliş hızla azaldı. Şimdiye kadar, bu büyük bir dürtüden sonra düşüş eğilimi olur ” açıklamasını yapıyor.

Büyük Madencilik Şirketleri Zor Zamanlar Geçiriyor

Bitcoin madenciliğinin fiyat değerinin 4,100 ila 4,500 dolar arasında olduğu tahmin ediliyor. Kanada’da halka açık bir madencilik devi olan Miner Hut8’e göre, firma Bitcoin’i üçüncü çeyrekte 4.300 $ maliyetle kazdı. Şirket “26.7 milyon dolarlık gelir; % 58'lik Maden Karı Marjı ve 14,7 milyon $ 'lık Düzeltilmiş FAVÖK. Elektrik maliyetleri, maden havuzu ücretleri ve diğer tüm üretim maliyetleri dahil olmak üzere, 4,363 ABD Doları tutarında Bitcoin Maliyetinde Madenlenmiş 1.965 Bitcoin ” açıklamasını yapıyor.

Bununla birlikte, kripto para birimi araştırmacısı Ceteris Paribus, Miner Hut8 tarafından hesaplanan madencilik maliyetinin, madenciliğin gerçek maliyetini 7,100 dolara çıkarabilecek olan “amortisman, giderler ve net finansman giderlerinden” çıktığını belirtti. Araştırmacı ayrıca yaptığı açıklamada, “Eğer fiyat 7.100 $'ın altına düşerse kısa vadede madenciliği sürdürecekler çünkü bu hala operasyonel maliyetler ve madencilik ekipmanı yüksek maliyet. Ancak uzun vadede, kazançlarının 5 bin dolar olduğunu gösteremezsiniz. Ekipmanlarını değiştirmeleri, çalışanlarına ödeme yapmaya devam etmeleri, finansman maliyetleri vb. maliyetler söz konusu” açıklamasını yapıyor.

 Bitcoin’in fiyatındaki düşüş ve madencilik zorluğundaki artış, Hut8’in ve diğer büyük madencilik firmalarının madencilik kar marjlarını olumsuz yönde etkiledi. Büyük Bitcoin hisseleri ve nakit rezervleri nedeniyle, büyük maden tesisleri faaliyetlerini azaltmak zorunda olma riski altında değiller.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ