Olumsuz haberlerin Bitcoin fiyatını nasıl etkilediğine yönelik tarihsel süreçle bazı örnekler aradık.

Olumsuz haberlerin Bitcoin fiyatını nasıl etkilediğine yönelik tarihsel süreçle bazı örnekler aradık. Karşımıza gerçekten de son derece ilginç örnekler çıktı. İşin garip tarafı Bitcoin’in her şeye rağmen ayakta kalması.

İlk örneğimiz 2013 yılının sonbaharından. FBI, yasadışı uyuşturucular da dahil olmak üzere insanların istediği ne varsa internetten satın alabilmesine imkan sağlayan Silk Road Web sitesinin sahibini tutuklamıştır. Sonrasında ise sitenin suçla ilişkisi tespit edildiğinden site kapatılmıştır. Çogu analist bu durumun Bitcoin için olumsuz sonuçları olacağını düşünmüştür. O gün fiyat 120 seviyesinden 100 dolar seviyesine girmiş ancak sonrasında çok hızlı bir dönüş yapan Bitcoin fiyatı 1200 dolar seviyesine çıkmıştır.

Bir başka örnek ise Eylül 2017’de Çin Hükümetinin Bitcoin ticaretinin yapıldığı yıllarda tüm borsaları kapatacağını duyurmasıdır. Bitcoin panik satışlarıyla %40’lık bir düşüş yaşamış ancak sonrasında ise 20 bin dolar ile o zamanki zirve rakamlarına ulaşmıştır.

Son örnek ise 2020 Mart’ında yaşanan ve halen devam eden pandemi süreci ile ilgilidir. Fiyat 4 bin dolar seviyesine gerilemiş ancak sonrasında başlayan ralli ile bugünkü seviyelere gelmiştir.

Netice itibariyle olumsuz gelişmeler ile olumsuz haberlerin Bitcoin fiyatına başlangıçta etki ettiği görülüyor. Ancak her defasında toparlanma ile Bitcoin rekorlar kırıyor. O yüzden Bitcoin fiyatının olumsuz haberlerden önemli ölçüde fayda sağladığını vurgulayabiliriz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ