Dünyanın en büyük ikinci Bitcoin madencilik merkezi, yakıt fiyatlarına yönelik büyük protestolar nedeniyle Kazakistan'da kapatıldı.

Dünyanın en büyük ikinci Bitcoin madencilik merkezi, yakıt fiyatlarına yönelik büyük protestolar nedeniyle Kazakistan'da kapatıldı.

Kazakistan bu hafta kaosa sürüklenirken, bir internet kesintisi dünyanın en büyük ikinci Bitcoin madenciliği merkezinin kapanmasına neden oldu ve kalıcı ve istikrarlı bir ev arayan madencilere bir darbe daha vurdu. Bir yıldan kısa bir süre önce Çin, çoğu komşu ülke Kazakistan'a sığınan tüm kripto para madencilerini sürgüne göndermişti. Kripto madencileri, diğer ülkelere kıyasla enerji fiyatlarının yüksek olduğu ülkelere sığındı.

İnternetin Kapanması, Bitcoin Madenciliği Merkezlerinin Kapanmasına Neden Olur

Bu kripto göçmenlerin Kazakistan'da madencilik merkezleri kurmalarından sadece birkaç ay sonra, artan yakıt fiyatlarına yönelik protestolar ülkenin on yıllardır gördüğü en kötü huzursuzluğa dönüştü ve kripto madencilerini ortada kaldı. Devlet başkanı Kazakistan Devlet Başkanı Kassym Jomart Tokayev, hükümetini görevden aldıktan ve ölümcül şiddeti kontrol altına almak için Rus paraşütçülerinden yardım talep ettikten sonra, ülkenin telekom sağlayıcısına internet hizmetini kapatma talimatı verdi. Kuzey Amerika'ya 400 milyon doların üzerinde madencilik ekipmanı getirilmesine yardımcı olan dijital para birimi şirketi Foundry'den Kevin Zhang'a göre, bildirildiğine göre, kapatma dünyadaki Bitcoin madencilerinin tahmini %15'ini çevrimdışı duruma getirdi.

Bitcoin, Eylül Ayından Bu Yana İlk Kez 43.000 Doların Altına Düştü

Bitcoin, bu hafta ticarette Eylül ayından bu yana ilk kez 43.000 doların altına düştü ve bir noktada %8'in üzerine düştü. Ülkede internet hizmeti kısa bir süreliğine geri yüklendi, ancak NetBlocks İnternet Gözlemevi izleme grubundan elde edilen veriler, bağlantı seviyelerinin ülke genelinde normal seviyelerin sadece %5'inde düz bir çizgide kalmaya devam ettiğini gösteriyor. NetBlocks bir tweet'te, "Kazakistan'da internetin 36 saat boyunca kapatıldığı, kamu güvenliğini riske attığı ve arkadaşların ve ailelerin bağlantısının kesildiği Cuma sabahı" yazdı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ