İki önde gelen kripto para borsası Binance ve Coinbase'in CEO'ları, kripto para biriminin Rusya'nın yaptırımlardan kaçmasına yardımcı olmak için etkili bir araç olduğuna inanmıyor.

İki önde gelen kripto para borsası Binance ve Coinbase'in CEO'ları, kripto para biriminin Rusya'nın yaptırımlardan kaçmasına yardımcı olmak için etkili bir araç olduğuna inanmıyor.

Rusya Ukrayna'yı işgal etmeye başladığından beri, bazı politikacılar kripto para biriminin Batılı ülkeler tarafından uygulanan yaptırımları atlatmak için kullanılabileceğine dair endişelerini dile getirdiler. Önde gelen iki kripto para borsasının CEO'su, kripto paranın yaptırımları atlatmak için etkili bir araç olup olmayacağı konusundaki düşüncelerini paylaştı. Daha önce, Avrupa Merkez Bankası Başkanı düzenleyicilerden Rusya'nın yaptırımlardan kaçınmak için teknolojiyi kullanmasını durdurmak için kripto düzenlemelerini çerçevelemelerini istemişti.

“Kripto Rusya İçin Çok Küçük”

Önde gelen iki kripto para borsasının CEO'su, kripto paranın yaptırımları atlatmak için etkili bir araç olup olmayacağı konusundaki düşüncelerini paylaştı. Guardian, Binance CEO'su Changpeng Zhao'nun (CZ) “Şu anda medya ve politikacılar çok fazla çaba harcıyor ve kripto ve yaptırımlara odaklanıyor. Gerçek şu ki, kripto Rusya için çok küçük.” “Bugün kriptoda küresel net değerin muhtemelen sadece %0,3'ünden daha azı var. Bu yüzde Rusya için de aynı şekilde geçerli” dedi Binance CEO'su.

Herkesin her kripto işlemini inceleyebileceğini belirten Binance CEO'su, kripto para birimlerinin “yasadışı faaliyetler için etkili bir araç olmadığını” vurguladı. “Kripto aracılığıyla çok fazla parayı gizlice sokmaya çalışmak, ABD doları kullanmaktan daha izlenebilir olacaktır.”

Coinbase CEO'su Brian Armstrong da benzer bir duyguyu paylaştı. Cuma günü tweet attı, “Rus oligarklarının yaptırımlardan kaçınmak için kripto kullanma riskinin yüksek olduğunu düşünmüyoruz. Açık bir defter olduğu için, kripto aracılığıyla çok fazla parayı gizlice sokmaya çalışmak, ABD doları nakit, sanat, altın veya diğer varlıkları kullanmaktan daha izlenebilir olacaktır.”

Bu arada, G7 ülkeleri, Avrupa Birliği ve dünya çapındaki diğer bazı ülkeler, Rusya'nın yaptırımlardan kaçmak için kripto para birimini kullanmasını durdurmak için önlemler alıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ