CryptoCompare tarafından hazırlanan bir raporda sıralanan "en üst düzey" borsalar, Şubat 2022'de pazar paylarını %96'ya çıkardı.

CryptoCompare tarafından hazırlanan bir raporda sıralanan "en üst düzey" borsalar, Şubat 2022'de pazar paylarını %96'ya çıkardı.

Kripto ticaret hacmi sadece birkaç güvenilir şirketin platformlarında birleştiğinden, en iyi merkezi kripto para borsaları bu yıl pazar payı için tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı.

Birleşik Krallık analitik şirketi CryptoCompare tarafından 11 Nisan Pazartesi günü yayınlanan verilere göre, "üst düzey" olarak adlandırılan kripto borsaları, Ağustos 2021'de %89 olan pazar paylarını Şubat 2022'de %96'ya çıkardı.

Firma, 150'den fazla aktif merkezi borsayı analiz etti, onları güvenlik, mevcut varlık sayısı, mevzuata uygunluk, KYC kontrolleri ve daha fazlasına göre sıraladı ve bunları en yüksek AA puanından düşük F'ye ve "en üst seviye" B notu alarak derecelendirdi.

Coinbase, Gemini, Bitstamp ve Binance en yüksek AA notunu alan dördü ile birlikte toplam 78 borsa “en üst seviye” not aldı.

Rapor, üst düzey borsaların Şubat 2022'de “alt seviye” borsalardaki 62 milyar dolara kıyasla toplam 1,5 trilyon dolar işlem gördüğünü ortaya koydu. Bu, CryptoCompare'in "hem perakende hem de profesyonel yatırımcıların daha düşük riskli borsalara yöneldiğini" gösterdiğini iddia ettiği bir ölçümdür.

Borsaların konsolidasyonu, hem borsa kapanışları hem de diğer daha büyük borsalardan satın almalar yoluyla gerçekleşti. FTX'in 2 Şubat 2022'de Japon Liquid Group borsasını satın alması durumunda olduğu gibi, denizaşırı genişlemeyi gözeten en iyi kripto borsaları, bazen ilgili ülkede faaliyet gösteren zaten lisanslı, daha küçük borsalar edinir.

Coinbase, Potansiyel 2022 Listelerinde Şeffaflığı Artıracak

Firma, Haziran 2019'dan bu yana, piyasada rekabetin olmaması nedeniyle 54 borsanın kapandığını ve bu da kullanıcıların en üst sıradaki borsalarda daha fazla konsolidasyonuna neden olduğunu bildirdi. Ek olarak, Çin'in kripto üzerindeki baskısı, analistlerin ekleyerek 6 Çin merkezli borsanın yakın olduğunu gördü:

“Gördüğümüz gibi, hacimler üst düzey borsalar arasında yoğunlaşmaya başladı ve bu, gelecekte de devam etmesi gereken bir trend. Endüstri olgunlaştıkça, çekiş hızlanırken ve daha küçük oyuncular geride bırakılırken ticaret hacimlerine hakim bir borsa oligopolünün olmasını bekliyoruz.”

Rapor, kripto para borsası endüstrisini bekleyen bazı zorlukları ortaya çıkardı ve daha fazla eylem görebilecek bir alan olarak Rus yaptırımlarını uygulamak için borsalar üzerindeki siyasi baskıyı vurguladı.

Analistler, "Birçok borsa bu baskıya direnirken," diye yazdı, "bu politik faktör, borsaların geleceği için dikkate alınması gereken önemli bir risk."

Varlıkların kendi kendine saklanmasını tercih eden kripto kullanıcılarının hareketi de raporda işaretlenen bir konuydu. Raporda, "Anahtarlarınız değil, madeni paralarınız değil" mantrası, borsalar tarafından alınan siyasi baskının ortasında güçleniyor, "diyor rapor, bunun "borsaların iş modelini engelleyebilecek bir hareket" olduğunu eklemeden önce.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ