OneCoin Kurucusu Karl Sebastian Greenwood 4,4 Milyar Dolarlık Kripto Dolandırıcılığı Nedeniyle 20 Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı

OneCoin Kurucusuna Rekor Ceza

Kötü şöhretli kripto para dolandırıcılığı OneCoin'in kurucu ortağı Karl Sebastian Greenwood 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Greenwood'un cezası, savcıların kendisini yaklaşık 3,5 milyon kişiyi OneCoin'e yatırım yapmaları için kandıran ve fonlarını beş yıldızlı tatil köyleri, özel bir uçak ve bir yat gibi kişisel lüksler için hortumlayan hileli bir plan düzenlemekle suçlamasının ardından geldi.

OneCoin'in Aldatıcı Yükselişi

46 yaşındaki Greenwood Salı günü 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve ayrıca 300 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi. Bu ceza, Greenwood'un daha önce tel dolandırıcılığı ve kara para aklama suçlamalarından suçlu bulunmasının ardından geldi.

OneCoin 2014 yılında Greenwood ve esrarengiz "Kripto Kraliçesi" Ruja Ignatova tarafından kurulmuştur. Proje bir kripto para birimi devrimi olarak pazarlandı, ancak sonuçta kripto dünyasındaki en önemli dolandırıcılık planlarından biri olduğu ortaya çıktı.

Ruja Ignatova: Firari Bir Kaçak

Greenwood şimdi eylemlerinin sonuçlarıyla yüzleşirken, OneCoin'in kurucu ortağı Ruja Ignatova serbest kalmaya devam ediyor. Bir zamanlar kripto dünyasının önde gelen isimlerinden biri olan Ignatova, 2017 yılında Yunanistan'a giden bir uçağa bindikten sonra ortadan kayboldu. Nerede olduğu bilinmiyor ve Haziran 2022 itibariyle FBI'ın En Çok Aranan On Kişi Listesi'ne eklendi.

Büyük Aldatma

Savcılar, OneCoin'in kripto para birimini tanıtmak için küresel bir çok seviyeli pazarlama ağı kullandığını ve hızlı büyümesine katkıda bulunduğunu ortaya çıkardı. Greenwood ve Ignatova, OneCoin ve Bitcoin arasında karşılaştırmalar yaparak yatırımcıları yanıltmayı amaçladılar. İnsanları OneCoin'in meşru bir kripto para birimi olduğuna ikna etmeye çalıştılar, hatta "Bitcoin'in başarısı üzerine doğduğunu" iddia eden sunumlar hazırladılar.

Ancak gerçek tamamen farklıydı. Savcılara göre, gerçek kripto paraların aksine, OneCoin'in kendine özgü bir değeri yoktu ve başlangıcından itibaren hileli bir operasyon olarak tasarlanmıştı.

Etki ve Mesaj

Karl Sebastian Greenwood, OneCoin dolandırıcılığından 300 milyon dolardan fazla para kazanarak büyük kâr elde etti. Bu haksız kazançları abartılı seyahatlere, lüks tatil köylerine, tasarımcı kıyafetlerine, saatlere, birçok ülkede gayrimenkul varlıklarına ve hatta "OneCoin" markalı özel bir uçağa harcadı.

ABD Savcısı Damian Williams, Greenwood'un cezasının önemini vurgulayarak, bunun kripto para ekosistemini dolandırıcılık yoluyla sömürmeyi düşünen herkes için caydırıcı olması gerektiğini belirtti. OneCoin'in çöküşü, kripto para sektöründe yatırımcıların korunmasının ve düzenleyici tedbirlerin önemine dair çarpıcı bir hatırlatma işlevi görüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ