OneCoin Ponzi planının arkasındaki yöneticileri hedef alan bir toplu davaya başkanlık eden yargıç davanın devam etmesine izin verdi.

OneCoin Ponzi Davasında Yeni Gelişme

OneCoin Ponzi planının arkasındaki yöneticileri hedef alan bir toplu davaya başkanlık eden yargıç davanın devam etmesine izin verdi.

New York Bölgesi hâkimi tarafından imzalanan bir emir, tüm partilerin sanıkların 9 Mayıs'tan önce şikayete cevap vermeleri için önerilen bir program sunması gerektiğini iddia etmektedir.

8 Mayıs 2020'den geç olmamak kaydıyla taraflar, Sanıkların Değiştirilmiş Şikayeti cevaplamaları, görevden almaları veya başka bir şekilde yanıt vermeleri için müştereken önerilen bir program sunmalıdır.

27 Nisan'da sunulan belgelere göre, sanıklar David Pike ve Mark Scott, kararın kaldırılmasına itiraz ederek “devam etmekte olan ceza davalarının nihai kararının alınmasına kadar” devam etmesini talep ettiler.

Pike, banka dolandırıcılığı suçlamasıyla karşı karşıya kalırken, Scott'ın kaçak OneCoin kurucu ortağı Ruja Ignatova adına 400 milyon dolar akladığı iddia ediliyor.

Duruşma, baş davacı Donald Berdeaux tarafından mahkeme tarafından belirlenen aylık raporlama tarihlerine uymak için ardışık başarısızlıkların ardından geldi.

Raporlar, OneCoin’in yöneticilerine hizmet etme çabalarıyla ilgiliydi. Şubat ayında, davacının temsili mahkemeye OneCoin ve Ignatova'nın Ignatova'nın son bilinen e-posta adresi aracılığıyla sunulduğunu ve diğer iki sanığın davanın düşürüleceğini bildirdi.

Yargıç Caproni davayı 12 Nisan'da dava etmekle tehdit edinceye kadar mahkemeyle başka yazışma yapılmadı.

21 Nisan'da davacıların temsilcisi Levi & Korsinsky LLP, davacıların “davaya süratle devam etmeye hazır olduklarını” iddia ederek aranın kaldırılmasını istedi.

Nisan ayında raporlar, Vietnam’ın en iyi OneCoin işverenlerinden Le Quoc-Hung'ın (Simon Le olarak da bilinir) OneLink adında neredeyse aynı bir sahtekarlık başlattığını ortaya çıkardı.

Le, OneCoin’in kurucularının tutuklanmasından veya gizlenmesinden sonra OneLink platformunda lider isim olarak yer aldı. O zamandan beri Le, platformu yeni planını tanıtmak için kullandı.

Le'nin Dubai veya Vietnam'da saklandığına inanılıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ