Çin sigorta devi Ping An'ın finansal teknoloji iştiraki OneConnect, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile ilk halka arz başvurusunu yaptı.

OneConnect

F-1 dokümanında belirtildiğine göre şirket, halka arzında 500 milyon dolarlık hisse satmaya çalışmaktadır. Güncel dokümanda yer alan ifadeler şöyledir:

“Bu tekliften yaklaşık 438,2 milyon ABD doları net gelir, müteahhitlerin fazla tahsis opsiyonunu tam olarak kullanması durumunda yaklaşık 504,6 milyon ABD doları tutarında net gelir alacağımızı umuyoruz.”

Kasım ayında yayımlanan raporlarda, OneConnect başlangıç aşamasında 100 milyon dolarlık halka arz için onay istedi. Raporda ifade edilenler, şirket platformunun “bulut tabanlı teknoloji çözümleri” sağladığı, geliştirilen hizmetler ile finans kurumlarına teknoloji uygulama çözümleri ve teknoloji odaklı iş geliştirme olanakları sunulacağı şeklindedir.

OneConnect'in iddia ettikleri arasında, hizmetleri üzerinden müşterilerin gelirlerini artırmaları, olası riskleri yönetmeleri, verimliliği artırmaları, hizmet kalitesini yükseltmeleri ve maliyetleri düşürmeleri yer almaktadır. Eylül sonunda yaptığı açıklamaya göre şirket, Çin’in büyük bankalarının tümü, tüketici bankalarının yüzde 99'u ve sigorta şirketlerinin yüzde 46'sı dahil olmak üzere, toplamda yüz milyonlarca son kullanıcıya ulaşan 3 bin 700'den fazla müşterisinin olduğunu ileri sürdü. Şirketin kullandığı teknolojiler arasında yapay zeka, büyük veri ve blockchain çözümleri bulunmaktadır. Firmanın an itibarıyla hedefi, bu yılın başlarında Hong Kong borsasındaki 1 milyar dolarlık halka arz başvurusundan çok daha düşük seviyededir. 

Blockchain'in Performansı İle İlgili İddialı Söylemler

Şirket, blockchain teknolojisi ile ilgili olarak, saniyede 50 bin işlemi yarım saniyenin altında bir gecikmeyle yönetebildiğini ve aynı zamanda sıfır bilgi ile gizliliğin uygulanabileceğini söyler. OneConnect’in teknolojisi, Hong Kong Para Otoritesi ile ortaklaşa geliştirilen blockchain ticaret finans platformu eTradeConnect’in geliştirilmesinde kullanıldı.

Ayrıca yayımlanan belgede, OneConnect’in ana şirketi olan Ping An Group’un Çin’in en büyük ikinci finans kurumu ve dünyanın en büyük altıncı büyüklüğü olduğunu açıklandı. Şirketlere dair veriler paylaşan Crunchbase web sitesine göre OneConnect, Japon telekomünikasyon devi SoftBank'ın liderliğinde gerçekleşen yatırım turunda şimdiye kadar 650 milyon dolar fon elde etti.

Blockchain ve kripto para sektörleri olgunluk kazandıkça, halka arz duyuruları daha da sık duyulmaya başlandı. Geçen ay, Bitcoin madencilik devi Canaan Creative de 90 milyon dolar değerinde halka arz işlemi gerçekleştirdi. Yöneticiler, halka arz öncesi hedefledikleri meblağdan yüzde 75 daha az gelir elde etti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ