Bu yazımızda sizlere Ontology nedir, ONT Coin nedir sorularının cevabını vermeye çalışacağız.

Ontology Nedir? Tüm Bilinmeyenleriyle ONT Coin

Bu yazımızda sizlere Ontology nedir, ONT Coin nedir sorularının cevabını vermeye çalışacağız.

Ontology Nedir?

Ontology, kripto para birimleri hakkında çok az bilgisi olan veya hiç bilgisi olmayan şirketlerin blockchain teknolojisini işlerine entegre etmelerine izin vermek için tasarlanmış nispeten yeni bir halka açık blok zinciridir.

Ontology ağı, kullanıcıların halka açık blok zincirlerini farklı uygulama türleri için özelleştirmesine ve blok zinciri teknolojisinden en iyi şekilde yararlanmasına olanak tanır.

Merkezi olmayan uygulamaları desteklemek, Ontology platformunu Ethereum'un doğrudan rakibi olarak konumlandırıyor.

Ontology platformunda iki kripto para bulunur - ONT olarak bilinen Ontology tokenı ve ONG olarak bilinen Ontology Gas tokenı.

Ontology Gas token, 2018 yılında Ontology MainNet'in piyasaya sürülmesiyle piyasaya sürüldü ve platforma katkıda bulunan kullanıcılar için bir tazminat biçimi olarak hizmet ediyor.

Aşağıdaki bölümlerde ONG hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Ontology'nin Tarihi

Ontology platformu, OnChain adlı bir Çinli şirket tarafından 2017 yılında yeniden oluşturuldu. Platform, projeyi yöneten uzman Erik Zhang, Jun Li ve Da HongFei ile OnChain ekibi tarafından kuruldu. OnChain şirketi, NEO blok zincirinin kurucusu olarak da biliniyor.

Platform, işletmelerin blok zinciri teknolojilerini dahili sistemlerinde ciddi değişiklikler yapmadan kurmalarına izin vermek amacıyla inşa edildi. Kurucular, blockchain teknolojilerini entegre etme sürecini basitleştirmek ve blockchain kullanımını herkes için mümkün kılmak istediler.

Ontology’nin Arkasındaki Fikir

Platform, işletmelerin blok zinciri teknolojilerini dahili sistemlerinde önemli değişiklikler yapmadan kurmalarına izin vermek amacıyla oluşturuldu. Kurucular, blockchain teknolojilerini entegre etme sürecini basitleştirmek ve blockchain kullanımını herkes için mümkün kılmak istediler.

ICO yok

Bir ICO veya ICO'lar, Ontology gibi yeni blockchain projeleri için fon toplamanın en yaygın yöntemidir. Ancak bu platform için ICO yapılmadı. Bunun yerine, geliştiriciler, e-posta bülten listesine abone olan herkese ücretsiz olarak ONT coin verdiler (kripto topluluğunda "airdrop" olarak adlandırılır).

NEO ile ortaklık

Ontology'yi kuran aynı şirket, NEO blok zincirini de kurduğundan, ikisini birbirine bağlamanın akıllıca olacağına karar verdiler. Bunu, Ontology'yi artırmak ve popülaritesini artırmak için NEO topluluğunu kullanarak yaptılar. Bu nedenle, piyasaya sürülme sırasında tüm NEO sahiplerine ücretsiz ONT koinleri verdiler.

Ana Coin

Ontology çift tokenlı bir platform olduğundan, a

Yazı başlığı

na koini Ontology Token veya kısaca ONT'dir. ONT, 2018 yılının Mart ayında yerel pazarlarda resmi olarak satışa çıktı ve arzı 1 milyar kripto parayı aşmayacak. 1 milyar sınırın arkasındaki sebep net değil. Bununla birlikte, ONT'nin temelde özel ihtiyaçlar için icat edildiğine ve ONT ve NEO'nun ortak teknoloji yığınının bir parçası olarak birlikte çalışmasının amaçlandığına inanılıyor. Ayrıca vakıf, geliştiriciler ve yatırım grupları için kilitli bir grup var. Piyasaya sürüldüğü sırada fiyatı 2,5 $ 'ın biraz üzerindeydi. ONT'nin değeri, Ontology’nin çok daha popüler NEO blok zinciri ile ortaklığı sayesinde ilk çıkışından bu yana arttı.

Ontology’nin Benzersiz Yönleri

Ontology MainNet piyasaya sürüldükten sonra, ağa yeni bir kripto para türü tanıtıldı. Bu, Ontology blok zincirine özgü Ontology Gas token (ONG) idi. ONG, platformun işleyişine katkıda bulunan kullanıcılar için bir ödül olarak oluşturuldu. Platforma ve yeni blok zincirlerinin oluşturulmasına katkıda bulunarak, kullanıcılar ONG şeklinde işlem ücreti kazanabilirler. Bu sistem, kullanıcıları ağ içinde aktif kalmaya teşvik eder.

Platformun İşlevselliği

Platformun yaygın olarak kabul görmesinin nedenlerinden biri, işletmelerin hem özel hem de halka açık blokajları kullanmasına izin vermesidir. Tek bir blok zinciri olarak çalışmadığı için Ontology ağı, kullanıcıların blok zinciri aracılığıyla verileri nasıl ve kiminle paylaşacağını kontrol etmesine olanak tanır. Bu, ONT'nin iş için bu kadar çekici olmasının ana nedenlerinden biridir, çünkü ayrı zincirlere izin verir ve bu nedenle birden çok amaca sahiptir.

Benzersiz Bir Ortam Olarak Ontoloji

Ontology platformunun bir başka özelliği de, VBFT olarak bilinen benzersiz bir fikir birliği mekanizmasını kullanmasıdır. Basitçe ifade etmek gerekirse, bir fikir birliği mekanizması, blok zincirlerinin işlemleri üçüncü bir taraf olmadan onaylama ve doğrulama şeklidir, böylece güvensiz ortamlar haline gelir. VBFT mekanizması; Proof-of-Stake konsensüsü (PoS), Bizans Hata Toleranslı (BFT) ve Doğrulanabilir Rastgele Fonksiyonu (VRF) içeren üç farklı fikir birliği modelinin bir kombinasyonudur. Bu özellik nedeniyle Ontology geliştiricileri, VBFT mekanizması daha ucuz ve daha hızlı işlemlere izin verdiği için platformun saniyede binlerce işlemi gerçekleştirebileceğini iddia ediyor.

Neden Ontology Kullanılıyor?

Ontology ağının pek çok potansiyeli vardır çünkü dahili sistemlerde değişiklik olmadan uygulanması kolaydır. Bu, tüm iş türleri ve endüstriler için uygun hale getirir. Yalnızca finansal işlemler için değil veri işlemleri için de kullanılır. En önemlisi, Ontology daha hızlı, daha güvenli ve çok daha ucuz işlemlere izin verir.

NEO Blockchain Tarafından Destekleniyor

Ontology ağı, OnChain'in NEO blok zinciri tarafından desteklendiğinden, diğer benzer projelere göre önemli bir avantaja sahiptir. NEO blockchain ortaklığı sayesinde Ontology platformu, merkezi olmayan uygulamaları da destekler ve akıllı sözleşme özellikleri sunar. Ayrıca, Ontology ekibi, bu blockchain platformunun tüm güvenlik standartlarını ve gereksinimlerini karşıladığından emin olmak için Çin hükümeti ile yakın bir şekilde çalıştı.

Ontology’nin Faydaları

Ontology, kullanıcıların üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan veri ve para işlemlerini gerçekleştirmesine olanak tanır. Tüm işlemleri, benzersiz VBFT konsensüs mekanizması ile güvence altına alınmıştır. Sınırsız potansiyelinin yanı sıra, Ontology platformunun en büyük faydalarından biri, projenin arkasında duran profesyonellerden oluşan bir ekibin desteğidir. Ontology, NEO blok zincirinin muazzam başarısından da sorumlu olan OnChain'in güvenilir uzmanları tarafından oluşturuldu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ