Geçtiğimiz günlerde altının ons fiyatında 2 bin dolar seviyeleri hemen hemen görüldü.

Önümüzdeki Günlerde Altın İçin Neler Bekleniyor?

Geçtiğimiz günlerde altının ons fiyatında 2 bin dolar seviyeleri hemen hemen görüldü. Muhtemelen önümüzdeki günlerde 2 bin dolarlı seviyelerin üzeri görülecek gibi duruyor. Diğer taraftan piyasada bir miktar gürültünün de olabileceğini söylemek gerekiyor.

Bundan sonraki muhtemel hedefin 2.050 dolar olduğu belirtiliyor. Altının ons fiyatındaki ralliyi tetikleyen asıl unsur ise kuşkusuz belirsizlikler. Bu belirsizlikler altın için açık bir şekilde alım baskısı oluşturuyor. Bu nedenle bir aşağı yönlü kırılım beklenmiyor.

Altının ons fiyatında son zamanlarda görülen yukarı yönlü ivme Mayıs ve Haziran ayındaki FED’in faiz artırımı ihtimallerinden pek etkilenmemiş olduğunu gösteriyor. Altın yatırımcıları burada faiz artırımından daha çok enflasyona odaklanmış durumdalar. Görülen o ki, altına da kendilerini enflasyona karşı korumak için yöneliyorlar.

Yatırımcıların bu aşamada faiz ile ilgilenmemesini doğal karşılamak gerekiyor. Zira bütün dünyanın dengesini bozan gelişmeler hiç beklenmedik bir tarzda ortaya çıkıyor. 2020 yılında Pandemi ve şimdi de Rusya Ukrayna savaşı. Bütün bu gelişmeler dünyanın ekonomik dengesine etki ediyor.

Sonuç olarak altın yatırımcıları riskleri hesaba katıyor. Önümüzdeki günler altın için yeni seviyeleri işaretlerken volatil hareketlerin her zaman mümkün olduğunu hatırdan çıkarmamak gerekiyor. Son hareketler ise daha güçlü bir rallinin işaret fişeğini yakabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ