Dünya çapında benimsenmeye giden yol bir adımla başlar. El Salvador, Bitcoin Yasası ile bu yolu aldı. Açıklamalarının ardından bölgedeki her ülke konuyu kendi yöntemiyle test ediyor gibi görünüyor.

Önüne Engeller Konsa da Bitcoin Benimsenmesi Kaçınılmaz Duruyor!

Dünya çapında benimsenmeye giden yol bir adımla başlar. El Salvador, Bitcoin Yasası ile bu yolu aldı. Açıklamalarının ardından bölgedeki her ülke konuyu kendi yöntemiyle test ediyor gibi görünüyor. Şimdi sıra Meksika ve Arjantin'de. Portekizce konuşulan Brezilya'yı çıkarırsak, bu ikisi İspanyolca konuşulan Latin Amerika'daki en büyük piyasalar. Ve ikisi de Bitcoin ve altcoinlerle büyük bir flört içerisinde.

Meksikalı Bir Politikacı Bitcoin İçin Bu Adımı Atıyor

Konferans devam ediyor ve şu ana kadar herhangi bir duyuru yapılmadı. Söylenti ne olursa olsun devam ediyor. Bu özel Bitcoin Yasasında ne var? Pek çok kişi kesin olarak bilmiyor. Ancak El Salvador'un Teknolojik ve Ekonomik Uluslararası İlişkiler Direktörü Mónica Taher kayıtlara geçti ve açıkça bir Meksika Bitcoin Yasasının geleceğini söyledi.

Nuevo León eyaletinin Kongre Üyesi Indira Kempis'ten bahsediyor. Talent Land konferansındaki konuşması 6 Haziran'daydı ve şunları söyledi:

“İnternetin evriminin kripto para birimleri ve blok zincirleri olduğu söylendi, ancak biz (Meksika) tartışmayı bile yapmadık. Tam olarak ne yapabileceğimizi bilmemiz için Meksika yasama gücüne veya yürütme gücüne kadar gitmesi gerekiyor.”

Kongre Üyesi Kempis, Meksika Devletinin kontrol eden bir varlık olarak değil, bir düzenleyici olarak Bitcoin olan zorluğu üstlenmesi gerektiğini düşünüyor. Bunun gerçekleşebileceği gerçek olasılıklara gelince, ülke nüfusunun neredeyse yarısının bankacılık hizmetlerine erişimi olmadığını ve bu da onları El Salvador'a benzer bir duruma soktuğunu belirtti.

“México ne zaman dijital olarak geride kalmayı bırakıp sorunlarıyla yüzleşecek? Neden belirli koşullara sahip El Salvador da benzer koşullara sahip Meksika değil?”

Lazer gözlü Kongre Üyesi haklı, ancak Meksika Kongresi'ne bir Bitcoin Yasası mı getiriyor? O söylemedi. Yine de konferansın büyük finali yarın.

Arjantin'de Tanıtılan Kriptoda Ücret Ödemeyi Yasallaştırma Önerisi

Mendoza'dan Arjantinli bir Kongre Üyesi José Luis Ramón, çalışanların ve serbest çalışanların ücretlerini kripto para birimlerinde almalarına izin verecek bir yasa tasarısı sundu. Bu doğru, kripto para birimleri ve sadece Bitcoin değil. Nasdaq, Ramón'un Twitter'ından alıntı yapıyor:

Ramón'a göre, projesinin arkasındaki fikir, "Arjantinliler özerkliklerini güçlendirebilir ve ücretlerinin satın alma gücünü koruyabilir."

Arjantin şu anda yerli pesosunun yılda %50 enflasyondan muzdarip olduğunu görüyor.

“Bu girişim, istihdam ilişkisi çerçevesinde hak kaybı veya suistimal durumlarına maruz kalma anlamına gelmeden, maaşın daha fazla özerkliğini ve yönetimini teşvik etme ihtiyacından kaynaklanmaktadır.”

Yerel gazete Cronista, Kongre'ye sunulan asıl metnin bir bölümünü ele geçirdi ve şöyle diyor:

Tasarı, “çalışanların ve serbest çalışanların özerkliğini güçlendirmenin yanı sıra, 27.541 Yasasının caydırmaya çalıştığı gibi, ücretlerinin satın alma gücünü para birimi dönüştürmeye gerek kalmadan sürdürmek için modern bir mekanizma sunuyor”

Tasarı geçerse Arjantin başka bir deneyde hasta sıfır olacak. El Salvador, Bitcoin standardını benimsedi, yasa yalnızca Bitcoin'dir ve Başkan Bukele'ye göre bu şekilde kalacaktır. Kongre üyesi José Luis Ramón, altcoinleri karışıma dahil ederek ateşle oynuyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ