NFT’ler tüm dünyada çok sevildiler ve ciddi anlamda gündem oldular.

NFT’ler tüm dünyada çok sevildiler ve ciddi anlamda gündem oldular. Halen de gündem olmaya devam ediyorlar. Bu defa çok farklı bir konu ile gündeme geldi NFT alanı. Ne olduğuna bir bakalım.

Konu MetaBirkin. Geçtiğimiz haftalarda kripto para dünyasının en çok konuşulan konularından biriydi. MetaBirkin NFT’leri moda dünyasında tartışmalara neden oldu.

Mason Rothschild’ın moda dünyasını eleştirdiğini ifade ettiği MetaBirkin NFT’leri nedeniyle Hermes, sanatçıya dava açtı. Hermes bu hamle ile de yetinmedi ve sanatçıdan Birkin markasını kullanmamasını talep etti.

Hermes’in bu yaklaşımı sonrası NFT platformu OpenSea bir adım attı ve MetaBirkin NFT’leri sergilemekten vazgeçti. Bu hamle sonrası Mason Rothschild takma adını kullanan sanatçı ise yaptığı açıklamada taklit çanta yapmadığını vurgulayarak konuya çok farklı bir açıdan yaklaşıyor.

Sanatçı, istediği konuyu istediği isimle eleştiren sanat eserleri yaratabileceğini savunuyor. Ayrıca Hermes’in açtığı davanın kişisel özgürlük haklarının ihlali olduğunu vurguluyor.

Sanatçı’nın bir eleştirisi de NFT platformu OpenSea’ye geliyor. Tabi burada kimin haklı olup olmadığını zaman gösterecek ama görünen o ki, NFT alanına tartışmalar hiç bitmeyecek gibi duruyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ