OpenSea, NFT'lerin satın alınması, satılması ve ticareti için merkezi olmayan, takas edilemez bir token (NFT) pazarıdır. Aslında, OpenSea kendisini dijital ürünler için en büyük pazar yeri olarak markalaştırıyor.

Bu nedenle, OpenSea'ye ve platformun NFT ticaretine neler kattığına daha yakından bakmaya değer. Ayrıca, bu makale OpenSea'nın nasıl kullanılacağını ve NFT'lerin ne olduğunu açıklamaktadır. Takas edilebilir token'lar ve NFT'ler arasındaki fark, benzersiz özelliklere ve tanımlayıcılara sahip olmaları ve birbirinin yerine geçememesidir. Bunları düşünmenin başka bir yolu, NFT'lerin para birimlerini değil, şeyleri temsil etmesidir.

İlk merkezi olmayan NFT pazarı, Ocak 2018'de kurulan OpenSea idi. Böylece, NFT pazaryerlerinin ne kadar yeni olduğunu görebilirsiniz. Kurucular Alex Atallah ve Devin Finzer, CryptoKitties'i çalışırken gördükten sonra ekosistemin bir NFT pazarı için hazır olduğuna karar verdi.

O zamandan beri OpenSea, genel olarak NFT'lerde olduğu gibi önemli bir büyüme yaşadı. Mark Cuban, Gary Vaynerchuk ve Chamath Palihapitiya gibi bazı büyük isimler, son zamanlarda alana ilgi duyduklarını dile getirdiler. Ayrıca, Logan Paul, Twitter'da ilk NFT'sinin lansmanını bile duyurdu ve bu da onu 3.5 milyon doların üzerine çıkardı.

Bu tür ses getiren onaylar, bu etkileyiciler ortaya çıkmadan önce zaten parlayan ateşe yalnızca yakıt ekledi.

NFT'ler ve Dijital Sanat

NFT'lerin potansiyel olarak dijital sanat için büyük bir öneme sahip olabileceği bir eksikliktir. CryptoArt.io'ya göre, NFT tabanlı kripto sanatı tek başına 100 milyon doları aşan toplam bir değere sahip. Öte yandan NonFungible.com, NFT'nin kripto sanat sektörünün NFT pazarının yalnızca %25'ini oluşturduğunu ve bunun 62,5 milyon dolar olduğunu tahmin ediyor. Her iki durumda da, NFT'ler için dijital sanattan çok daha fazla kullanım durumu vardır.

NFT'lerin kopyalanamaz dijital varlıklar olduğunu anladıktan sonra, her NFT'nin kendi pazarı olduğunu da anlamalısınız. Ancak bunları takas etmek için bir pazaryeri olması gerekir. İşte burada OpenSea gibi projeler devreye giriyor.

OpenSea, İlk NFT Pazar Yeri

İlk ve en büyük NFT pazarı olarak lanse edilen OpenSea'de her türden benzersiz dijital ürünü bulabilirsiniz. Dijital sanatın yanı sıra koleksiyonlar, oyun öğeleri, alan adları ve hatta fiziksel varlıkların dijital temsilleri vardır. Temelde, OpenSea, yüzlerce kategoriye ayrılmış milyonlarca varlığa sahip NFT'ler için bir eBay gibidir.

OpenSea'yi ilk ziyaret ettiğinizde, biraz bunaltıcı görünebilir. Böylece oyun içi varlıklar, dijital sanat gibi şeyler için basit bir aramayla başlayabilir veya belki de sadece kurcalayıp keşfetmek isteyebilirsiniz.

OpenSea'de NFT ticareti

OpenSea'de işlem yapmak, minimum düzeyde bir güven işlemidir. Karşı tarafın dürüst davranacağına güvenmeniz gerekmiyor, hatta OpenSea'ye güvenmeniz bile gerekmiyor. İşlemleriniz itibara değil teknolojiye ve üçüncü taraflara değil akıllı sözleşmelere dayanacaktır.

Ayrıca, OpenSea'deki işlemler "atomik"tir, yani tüm anlaşma gerçekleşir veya hiçbiri olmaz. "Sen bunu yaparsan, ben de yaparım" şeklindeki tipik sözleşme anlaşması, hangi tarafın öne çıkıp harekete geçmesi gerektiğine bakılmaksızın gerçekleşir.

Örneğin, eBay'i alın. Alıcı, malları göndermeden önce satıcıya ödeme yapmak zorundadır. OpenSea'de ise hem satıcı hem de alıcı, belirli bir fiyattan işlem yapmak için bağlayıcı bir taahhütte bulunur. Vaatler birbiriyle eşleştiğinde, anlaşma tek bir işlemde gerçekleşir. Anlaşma bozulursa, hiç olmamış gibi olur ve iki taraf da çantayı tutmaz.

Bunun nedeni, OpenSea'nin "Wyvern Protokolü" denen şeyi kullanmasıdır. Bu protokol, gerçek dünya kullanımında denetlenmiş ve savaşta test edilmiş bir akıllı sözleşmeler paketidir. Wyvern Protokolü, kullanıcıların NFT sahiplik durumu gibi durum değişikliklerini bir kripto para birimi sahiplik durumuyla değiştirmesine olanak tanır. Yani, bir satıcı bir NFT sattığında, anında alıcıya geçer.

Web 3.0 Cüzdanları

OpenSea veya herhangi bir NFT pazarına katılmak için Metamask gibi bir cüzdana ihtiyacınız olacak.

Cüzdanınızı blok zinciri ile etkileşime geçmek için bir araç ve OpenSea'de satın almanız ve satmanız gereken bir şey olarak düşünün. Ancak OpenSea'nin varlıklarınızı ele geçirmediğini anlayın. Yalnızca eşler arası alışverişler için altyapı sağlar. Bu nedenle, OpenSea ek bilgileri sunucularında saklarken, NFT'lerinizi saklamaz. Blok zincirindeki bir adres, NFT'lerinizin sahibidir ve özel anahtarınız veya tohum cümleniz aracılığıyla adresin sahibi sizsiniz.

OpenSea'ye bağlanma

Cüzdanınızı kurduktan sonra, OpenSea'ye bağlanma ve kilidini açma zamanı. Ardından, sahip olunan varlıkları OpenSea hesap sayfanızda görebilirsiniz. Eşyalarınız ve gaz maliyetleriniz için ödemek için bir miktar ETH'ye sahip olduğunuzdan emin olun.

Basitlik adına, Ethereum ağından bahsederken basitçe “Ethereum” yazacağız. Ancak, Ether kripto para biriminden bahsederken borsa sembolü olarak “ETH” kullanacağız. ETH, gaz ücretlerini ödemek için kullanılır ve OpenSea'de varsayılan para birimidir.

OpenSea'de NFT Arama

"Gözat" sayfası, satın alınacak öğeleri ararken OpenSea'nin kalbidir. Öğenin adını biliyorsanız, arama çubuğuna yazabilirsiniz. Aksi takdirde, gerektiğinde çeşitli sıralama ve filtreleme seçeneklerini kullanabilirsiniz.

En iyi koleksiyonlar ve trend olan öğeler, varsayılan olarak arama sonuçlarının en üst noktasında yer alır. Ancak, sıralama seçeneklerini "Son Listelenenler", "Süresi Yakında", "En Yüksek Fiyat", "En Çok İzleyici" vb. kriterlere göre hassaslaştırabilirsiniz. Birkaç filtre de var. Koleksiyona, para birimine ve paylaşılabilir özelliklere göre filtreleyebilirsiniz. Özetlemek gerekirse, aramanıza yardımcı olacak birçok seçenek var.

OpenSea'de Durum Hapları
OpenSea, kenar çubuğunun üst kısmında bulunan altı özel "durum hapı"na sahiptir.

Satılık
OpenSea, satılık olmayan birçok ürünü gösterir. Bu nedenle, bir kullanıcı değil de alıcıysanız, yalnızca şu anda satılık olarak listelenen öğelerin görünmesi için "Satışta" hapını tıklayın.

Teklifler Var
Bu hapı tıkladığınızda, arama sonuçlarını zaten teklifleri olan öğelerle sınırlayacaktır.

Ön Satış
Bu hapı tıklamak, satış öncesi ürün aramasını filtreler. Bir oyun çıkmadan önce geliştiricilerin sattığı oyun içi öğeleri arayan alıcılar bu seçenekle ilgilenecektir.

Ödül Var
Kullanıcılar, diğerlerini OpenSea listelerine yönlendirerek ödül kazanabilirler.

Açık artırmalar
Bu hap, aktif İngiliz müzayedelerindeki öğeleri gösterir (aşağıya bakın).

Paketler
Bu hap, birden fazla öğe içeren listeleri filtreler.

Arama, sıralama ve filtreleme mekanizmalarıyla aradığınızı bulabilmeniz gerekir. Ayrıca, ilk kez satın alıyorsanız, ucuz bir şeyle başlamak iyi bir ipucudur. Bu şekilde, bir şeyler ters giderse, cebinizden acı çekmezsiniz. Çünkü “Onayla” düğmesine tıkladığınızda, satın alma işlemini taahhüt etmiş olursunuz.

OpenSea'de NFT Satın Alma

Herhangi bir şey satın almadan önce ETH'nizi Wrapped ETH'ye (wETH) dönüştürmeniz gerekir. ETH'nin paketlenmesinin nedeni, birlikte çalışabilirlik sorunlarıdır.  Şimdilik, wETH'nin ETH'ye sabitlenmiş bir ERC-20 tokeni olduğunu bilin. İyi haber şu ki, ETH ve wETH arasında dönüşüm yapmak için merkezi bir borsaya veya DEX'e gitmeniz gerekmiyor. Bu işlemi doğrudan OpenSea üzerinde gerçekleştirebilirsiniz.

WETH'nizi aldıktan sonra, bir NFT seçebilir ve teklifinizi verebilirsiniz. Açık artırmayı takip edebilirsiniz ve tıpkı eBay'de olduğu gibi, açık artırmanın sonunda en yüksek teklifi veren sizseniz, NFT'yi alırsınız.

OpenSea işlemi buradan halledecek ve fonları ve NFT'leri transfer edecek. Hesap ayarlarınızda bir e-posta ayarlarsanız, OpenSea size açık artırmayı kazandığınızı bildirecektir.

OpenSea Paketleri

NFT pazaryerlerindeki çoğu alıcı ve satıcı, tek ürünlerle ilgilenir. Ancak, satıcılar bir listelemede 30 adede kadar öğeyi gruplayabilir. 30 maddelik bu sınır, gaz limitleri, Ethereum blokları, güven minimizasyonu ve tekli işlemlerle ilgilidir. Ancak tek listelerde olduğu gibi başlık, açıklama ve fiyat eklemek için sayfayı aşağı kaydırabilirsiniz. Ayrıca, bitiş fiyatına ve sona erme tarihlerine değerler eklediğinizde, Sabit Listelemeyi Hollanda açık artırmasına değiştirmiş olursunuz (aşağıya bakın).

Paketler, satıcıların gelir elde etmesinin popüler bir yoludur ve bu tür satışlar istikrarlı bir şekilde büyüyor.

OpenSeaListeleri
Satmaya hazır olduğunuzda, eşyalarınızı listelemek için üç seçeneğiniz vardır.

Sabit Fiyat Listeleri
Bu liste, bir Amazon liste kaydına benzer tipik "şimdi satın alın" senaryosudur. Satıcı fiyatı belirler ve ürünü satın alınana veya satıcı ürünü iptal etmeye karar verene kadar listede tutar.

İngilizce Müzayede Listeleri
İnsanlar "İngiliz müzayedesi" kelimesini duyduklarında züppe bir sanat müzayedesini düşünebilirler. Ancak bir İngiliz müzayedesi basitçe bir eBay müzayedesine benzer. Bir satıcı minimum bir fiyat belirler ve en yüksek fiyatı kabul edebilmek için tekliflerin artmasını umar.

Bazen iyi bir strateji, alıcılar arasında ilgi uyandırmak için teklif vermeye 0 dolardan başlamaktır. OpenSea ayrıca, bir listenin çok düşük satış yapmasını önlemek için rezerv fiyat özelliğini de sunar. Ne olursa olsun, satıcılar kontrol altında kalır. Satmaya hazır olduklarında en yüksek teklifi kabul edebilirler.

Dutch Açık Artırma Listeleri (Düşen Fiyat Listeleri)

Dutch bir müzayede oluşturmak için satıcıların bir başlangıç fiyatı, bir bitiş fiyatı ve bir süre belirlemesi gerekir. Burada strateji, piyasa değerinden daha yüksek bir fiyat belirlemek ve fiyatın zamanla düşmesine izin vermektir. Bu tür müzayede, 17. yüzyıl Hollanda çiçek müzayedelerinde başladı, dolayısıyla adı bu. Bir alıcının değerini karşılamak için fiyat düştüğünde, anında kapabilirler. Strateji, ürün hala piyasa fiyatının üzerindeyken satışı elde etmektir.

OpenSea'de Satış Stratejileri

Satış stratejileri söz konusu olduğunda, Sabit Fiyat Listeleri ve Hollanda müzayedeleri genellikle daha düşük fiyatlı ürünleri satmak için en iyisidir. Öte yandan, daha yüksek fiyatlı ürünler İngiliz tarzı müzayedelerde daha iyi sonuç verme eğilimindedir. Hangi türü seçerseniz seçin, süreç aynıdır – öğenizi seçip “Sat” düğmesine tıklıyorsunuz.

OpenSea ayrıca en yüksek teklifi veren bir İngiliz müzayedesinde NFT aldığında gazsız işlemler sunar. Ne alıcı ne de satıcı bu işlemleri gerçekleştirmek için gazı ödemek zorunda değil - ancak şu anda Ethereum'daki pahalı gaz maliyetleriyle bunun ne kadar devam edeceğini merak etmek gerekiyor.

Ayrıca, girişiniz varsayılan olarak herkese açık olsa da, gizlilik anahtarını değiştirerek bunu özel olarak değiştirebilirsiniz. Hala halka görünür olacak, ancak yalnızca belirtilen adres onu satın alabilir.

OpenSea NFT pazarında listelendikten sonra da kilitli değilsiniz. Listelemeyi iptal etme, fiyatı düşürme veya başka bir listeleme ekleme seçenekleri vardır.

OpenSea Ücretleri ve Para Birimleri

Ücretler

OpenSea, NFT alanındaki en düşük ücretlere sahip olmakla övünür. Satış fiyatının %2,5'ini alıyorlar. Bu ücret, %7,5'e varan ücret alan diğer platformlara göre düşüktür. Ayrıca alıcılar için servis ücreti alınmazken, diğerleri satış fiyatının üzerine %3'e varan oranlarda ücret almaktadır. Ayrıca, geleneksel açık artırma web sitelerinin kârın %12'sini aldığı bilinmektedir.

Diğer Pazaryerleri

Diğer pazar yerlerinden NFT'leriniz varsa, cüzdanınızda oldukları sürece bunları OpenSea'de listeleyebilirsiniz.

Özel Para Birimleri

OpenSea'de 200'den fazla ödeme seçeneği mevcuttur. Satarken kabul edeceğiniz kriptoyu değiştirebilirsiniz; buna sabit paralar da dahildir. Belirtildiği gibi, ETH varsayılandır ve OpenSea, ETH'yi wETH'ye dönüştürür, ancak başka belirteçler de mevcuttur:

DAI ve USDC stabilcoinleri.
Wrapped Bitcoin'in kısaltması olan wBTC.
Decentraland'ın oyun içi para birimi olan MANA.
REVV ve SAND ayrıca oyun içi para birimleridir.
Meme koleksiyonunun bir parçası olan MEME.
Sosyal bir tokenolan WHALE.
Alternatif bir ödeme seçeneği olarak özelleştirilmiş ERC20 tokenları da eklenebilir.

OpenSea ekibi, kullanıcılarının dolandırılmasını önlemek için çok çalışıyor. Olumlu bir sicile sahip tanınmış hesaplar, koleksiyonlarının yanında mavi bir onay işareti alır. Ayrıca, öğe açıklamalarının üzerinde yayınlanan içerik oluşturucu adresleriyle ekstra doğrulama katmanları eklerler. Kullanıcılar ayrıca sahte ve uygunsuz NFT'leri işaretleyebilir.

OpenSea ve NFT'lerin Geleceği

NFT kullanım durumları büyüyor ve yalnızca hayal gücü ile sınırlı görünüyor. Şimdiye kadar en çok dikkat çekenler oyun içi öğeler, sanat, koleksiyonlar, sanal dünyalar ve tokenize edilmiş gerçek dünya varlıkları. Ancak, özellikle sektör ademi merkeziyetçi finans (DeFi) ile daha fazla bütünleştikçe, daha fazlasının geleceği kesin. Daha fazla entegrasyon, daha fazla NFT varlık sınıfı anlamına gelir.

Özetle, tüm dikkat ve NFT ekosistemine dökülen yeni projelerle 2021 kesinlikle çok önemli bir yıl olacak. Sadece OpenSea, Rarible ve Nifty Gateway (Winklevoss ikizlerinin satın alınması) gibi en iyi NFT pazar yerlerinin gelişmeye hazır olması mantıklıdır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ