Forbes, kripto milyarderleri listesini yayınladı ve Binance CEO'su Changpeng Zhao, FTX kurucusu Sam Bankman-Fried ikinci sırada yer alıyor.

Forbes, kripto milyarderleri listesini yayınladı ve Binance CEO'su Changpeng Zhao, FTX kurucusu Sam Bankman-Fried ikinci sırada yer alıyor. Bu yıl, NFT'ler 2021'de yükselirken lider NFT pazarı olan OpenSea'nin iki kurucu ortağı da dahil olmak üzere listeye yedi yeni gelen vardı.

Bitcoin, basın zamanında 45.000 dolardan işlem görüyor ve tüm zamanların en yüksek seviyesinin yüzde 34 altında olsa da, bu kripto para birimi milyarderlerini geride tutmak için çok az şey yaptı. Aslında, Forbes'a göre kripto milyarderlerinin sayısı yüzde 58 arttı, Bitcoin menzile bağlı olmaya devam ediyor ve diğer kripto para birimleri yatay ticaret yapıyor.

Forbes, yıllık kripto milyarderleri listesini yayınladı ve listenin başında geçen yıla göre pek bir değişiklik olmasa da, NFT'ler ve Web3 yeni şirketleri multi milyar dolarlık değerlemeye ittiği için listede yeni isimler var.

Kripto Borsası Kurucuları Listenin Başında

Listenin başında Binance CEO'su ve kurucusu Changpeng Zhao yer alıyor. CZ, sevgiyle bilindiği gibi, 65 milyar dolarlık şaşırtıcı bir değere sahip. Bununla birlikte, serveti, outlet'in 96 milyar dolar değerinde olduğunu tahmin ettiği geçen yıla göre azaldı. Singapur'da ikamet eden Kanada vatandaşı, PC öncüsü Michael Dell ve daha pek çoğunun önünde yer alan dünyanın en zengin 19. adamı.

Forbes'un belirttiği gibi, Binance'in geçen yıl tüm merkezi kripto hacminin üçte ikisini işlediği ve 16 milyar dolar gelir elde ettiği bildiriliyor. CZ'nin Binance'deki hissesi, servetinin çoğunun kaynağı ve bazı tahminler borsanın değerini 200 milyar doların kuzeyine koyuyor. Ayrıca Bitcoin ve açıklanmayan miktarda BNB jetonunun sahibi ve sahip olduğu BNB miktarına bağlı olarak çok daha değerli olabilir. CZ, medya devinin hissesi için 200 milyon dolar yatırım yaptıktan sonra yakında Forbes'un bir parçası olacak.

 Binance, Forbes'a 200 Milyon Dolar Yatırım Yaptı

Listede ikinci sırada, önde gelen bir kripto para borsası olan Sam Bankman-Fried'in bir başka kurucusu var. SBF, ana odak alanı kripto türevleri olan, son yıllarda dikkatleri üzerine çeken bir borsa olan FTX'in kurucusu, CEO'su ve çoğunluk sahibidir.

Forbes, SBF'nin 24 milyar dolar değerinde olduğunu tahmin ediyor. Geçen yıl FTX, VC firmaları Paradigm ve Sequoia'nın yanı sıra satın alma firması Thoma Bravo ve Ontario Teachers' Pension Plan Board'un katıldığı bir turda 32 milyar dolarlık bir değerlemeyle 400 milyon dolar topladı. FTX'in ayrıca ABD'de kendi değeri 8 milyar dolar olan bağımsız bir yan kuruluşu olan FTX.US vardır. Bir Solana fanatiği olan SBF, tüm FTX operasyonlarının yaklaşık yarısına sahip.

Ve tıpkı CZ'nin Binance Coin ile yaptığı gibi, SBF de borsasının yerel tokeni olan FTT'nin arkasında. Forbes, bu tokenin en az 7 milyar dolar değerinde olduğunu iddia ediyor.

Üçüncü sırada, bir kripto borsasının bir başka kurucusu ve CEO'su var, altına hücum sırasında kürek satanların en iyi bahsi yaptığını kanıtlıyor. Amerika'nın en büyük borsası Coinbase'in kurucusu Brian Armstrong, Forbes'a göre 6,6 milyar dolar değerinde. Diğer ikisinden farklı olarak, Armstrong'un borsası, Nasdaq'ta 100 milyar dolarlık bir değerleme ile piyasaya sürüldükten sonra halka açık olarak işlem görüyor. Armstrong, Coinbase'in yüzde 19'una sahip.

Listede dördüncü sırada yer alıyor, ancak diğer üçü gibi o da bir borsa kurucusu. Forbes, servetinin 5,9 milyar dolar olduğu tahmin edilen Gary Wang'ı dördüncü en zengin kripto milyarderi olarak sıralıyor. Wang, SBF ile birlikte FTX'in kurucu ortağıdır ve 600 milyon doların üzerinde FTT tokeninin yanı sıra yüzde 16 hisseye sahiptir.

Web3 ve NFT'lerden Yeni Gelenler

Liste, Ripple'ın kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı Chris Larsen, 4,3 milyar dolar, Gemini borsasının kurucuları Cameron ve Tyler Winklevoss'un her biri 4 milyar dolar, Digital Currency Group CEO'su Barry Silbert, 32 milyar dolar, Ripple ve Stellar'ın kurucusu Jed McCaleb dahil olmak üzere bazı tanıdık isimler içeriyor.

Ancak bu yıl listede Web3 ve NFT'lerin yükselişiyle kripto stratosferine fırlayan yeni isimler de vardı. Devin Finzer ve Alex Atallah, her birinin 2.2 milyar dolar değerinde olduğu tahmin edilen yeni gelenler arasında. İkisi, dünyanın önde gelen NFT pazarı olan OpenSea'nin kurucularıdır. Bu yılın Ocak ayında, OpenSea, altı ay önceki 1,5 milyar dolardan 13.3 milyar dolara yükselen bir turda 300 milyon dolar topladı.

 OpenSea Ticaret Hacmi, Bored Ape Çılgınlığının Yeni Zirveye Ulaşmasıyla Ocak Ayında Yükseldi

Simya'nın kurucu ortakları Nikil Viswanathan ve Joseph Lau'nun her biri 2,4 milyar dolar ile listeye yeni katılanlar. Şirketleri, müşterileri arasında OpenSea ve Kyber gibi Web3 uygulamaları için bir geliştirme platformu sunuyor. Şubat ayında Alchemy, “Amazon Web Hizmeti” olmak için 10.2 milyar dolarlık bir değerlemeyle 200 milyon dolar topladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ