İlk kripto içeriden öğrenenlerin ticareti davasında Nate Chastain, elektronik dolandırıcılık ve kara para aklama ile suçlandı.

OpenSea

Eski OpenSea çalışanı Nathaniel (Nate) Chastain tutuklandı ve önde gelen NFT platformunda içeriden bilgi ticareti yapmakla suçlandı. 

Cezaya çarptırılmadan önce, Chastain OpenSea'nin ürün başkanıydı ve OpenSea'de hangi NFT'lerin bulunacağını seçmekle görevliydi. Chastain, pozisyonunun kendisine sunduğu avantajı kullanarak, platformun ana sayfasında listelenmeden önce düzinelerce takas edilemez token (NFT) satın aldı.

Belirli bir dijital varlık önde gelen bir ticaret platformunda listelendiğinde fiyatı yükselir. Bu tür platformlar, piyasa manipülasyonundan kaçınmak için bu listelerle ilgili bilgileri gizli tutmakla görevlidir. NFT'leri satın alan çalışanların, ilgili koleksiyonlarının yanı sıra tüm bilgilerini sağlamaları gerekir.

Eski OpenSea Çalışanı İçeriden Öğrenenlerin Ticaretiyle Suçlandı

Ayrıcalıklı bilgileri kullanarak, Chastain büyük ölçüde kâr etti. Haziran ve Eylül 2021 arasında, eski çalışan kısa süre sonra parlayacak olan NFT'leri satın aldı ve daha sonra bunları orijinal fiyatlarının beş katına kadar sattı. Chastain, izlerini gizlemek için gizli bilgileri, özellikle anonim olarak kayıtlı kripto cüzdanlarını ve OpenSea hesaplarını kullandı.

Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) ABD New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi'ne sunduğu iddianameye göre, Nate şimdi elektronik dolandırıcılık ve para dolandırıcılığıyla suçlanıyor.

FBI Sorumlu Direktör Yardımcısı Michael J. Driscoll yaptığı açıklamada: "Bu durumda, iddia edildiği gibi, Chastain, OpenSea'nin ana sayfasında gösterilmeden önce düzinelerce NFT satın almak için gizli bilgisini kullanarak içeriden öğrenenlerin ticaretini yapmak için asırlık bir plan başlattı" dedi.

Ek olarak, piyasanın her zaman bencil finansal kazançlar elde etmek isteyen insanlarla dolu olduğunu kaydetti. NFT'ler gibi blok zinciri destekli varlıklar farklı değildir. Coinbase'in kendisi de iki ay kadar önce içeriden öğrenenlerin ticaretiyle ilgili benzer iddialara maruz kaldı. Binance, piyasa manipülasyonuna ek olarak geçen yıl da aynı şeyle suçlandı. Raporlar, bu borsalardaki çalışanların, yalnızca fiyat artışlarından sonra onları satmak için listelenmeden önce kripto para satın aldıklarını belirtiyor.

Diğer Notlar

CoinDesk'e konuşan OpenSea'den bir temsilci, Chastain'in eylemlerinin "istihdam politikalarını ihlal ettiğini ve temel değerleri ve ilkeleriyle doğrudan çeliştiğini" söyledi.

Geçen yıl Eylül ayında, OpenSea CEO'su Devin Finzer, içeriden öğrenenlerin ticaretiyle ilgili “inanılmaz derecede hayal kırıklığı yaratan” iddiaları tartıştı. Ancak özellikle Chastain'den bahsetmekten kaçındı. Aynı ay, CNF, Chastain'in vakasını bildirdi. O sırada çalışan, OpenSea'de düzenli olarak içeriden öğrenenlerin ticareti yaptığını söyleyerek kendini açıkça gösterdi. 

Finzer, geçen yıl yaptığı açıklamada, OpenSea'nin olayı incelemek için üçüncü bir taraf tuttuğunu bildirdi. Aynı zamanda, yeniden ortaya çıkmasını önlemenin yolları hakkında tavsiyelerde bulunacaktı.

Chastain şimdi suçlu bulunursa 20 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya. Davası, Adalet Bakanlığı'nın dijital varlıkların içeriden öğrenenlerin ticareti ile ilgili olarak ele alacağı ilk davadır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ