Opera, kullanıcıların, bitcoin savunucusu Tim draper tarafından desteklenen bir teknoloji firması olan Unstoppable Domains ile ortaklaşa dağıtılmış web sayfalarına erişmesine izin veriyor.

Opera Web Tarayıcı, Kullanıcılarına Kripto Alan Adı Uzantısı Ekledi

Opera, kullanıcıların, bitcoin savunucusu Tim draper tarafından desteklenen bir teknoloji firması olan Unstoppable Domains ile ortaklaşa dağıtılmış web sayfalarına erişmesine izin veriyor. Bu ikisi arasındaki işbirliği, Unstoppable Domains’ın  crypto alan adı uzantısının, kullanıcıların merkezi olmayan web sitelerine erişmesini sağlayacak bu tür web sayfalarına entegrasyonunu içerir. Ayrıca, kullanıcıların kripto para birimi ödemeleri yapmasına da izin verilecek.

Duyuru ayrıca, merkezi olmayan web sitelerinin bulut hizmetleri yerine eşler arası bir ağda saklanacağını ve böylece işlemin aracıya ihtiyaç duyulmadan yürütülmesine izin verileceğini ve web sitelerinin sansürlenemeyeceğini belirtiyor. Ayrıca, güçlü ve sağlam dağıtılmış ağ nedeniyle, internet bağlantısının hızı da artmaktadır. Unstoppable Domains konuyla ilgili olarak şunları belirtti:

“Merkezi olmayan web siteleri bir kullanıcının yayınlama yeteneğini çözer - görüntüleme tarafında değil yayın tarafındadır. Şu anda, ücretsiz konuşmayı sınırlayan bir yerdeyseniz geleneksel bir alan adı kayıt kuruluşu kullanarak yayın yapamazsınız. Oysa merkezi olmayan web sitesi araçlarıyla bunu yapabilirsiniz. Yani bu görüntüleme ile değil yayıncılıkla ilgili. ”

Bununla birlikte, internet sansürü ve diğer gözetim sorunları olan ülkelerde yaşayan insanların bir VPN veya başka bir araç kullanmadan merkezi olmayan bir web sitesinin faydalarından yararlanamamasının bir dezavantajı vardır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ