Optimism'deki en büyük NFT pazarı – Quixotic – bir güvenlik ihlali nedeniyle faaliyetlerini geçici olarak durdurdu.

Optimism

Optimism'deki en büyük NFT pazarı – Quixotic – bir güvenlik ihlali nedeniyle faaliyetlerini geçici olarak durdurdu.

İyimserlik üzerinde çalışan bir NFT pazarı olan Quixotic, yanlış yapanların güvenliğini ihlal ettiğini ve ERC-20 tokenlerini  tükettiğini ortaya çıkardı. Kuruluş, çalınan varlıkları olan kullanıcıların geri ödeneceği konusunda güvence verdi.

Son Saldırı

Yakın tarihli bir tweet'te Quixotic, suçluların “Teklif” özelliğine saldırdığını ve ERC-20 tokenlerini çaldığını açıkladı. Ekip, müşterilerine tekliflerini "hemen" iptal etmelerini tavsiye etti ve tüm pazar operasyonlarının durdurulacağını da sözlerine ekledi.

Öte yandan Quixotic, saldırıdan etkilenen müşterilerin kayıplarının önümüzdeki günlerde tamamen iade edileceğini garanti etti. Piyasada listelenen takas edilemez tokenler, siber saldırıdan zarar görmez.

DappRadar'a göre Quixotic, Optimism'deki en büyük NFT pazarı. Geçen ay 22.000'den fazla işlemi tamamlayan 9.000'den fazla kullanıcıyı kendine çekti. O dönem için kayıtlı işlem hacmi yaklaşık 405.000$'dı.

Uyum ile Saga

Geçen hafta kripto para birimi alanındaki başka bir saldırı manşetlere taşındı .İkincisinin Horizon Köprüsü, yaklaşık 100 milyon dolar değerinde Ethereum çalan bilgisayar korsanları tarafından ihlal edildi.

Sorunu tespit ettikten kısa bir süre sonra Harmony, saldırgana çalınan fonlar ve istismar bilgilerini paylaşması karşılığında 1 milyon dolarlık bir ödül teklif etti. Anonim bilgisayar korsanı, Tornado Cash aracılığıyla varlıkları aklamaya başladıkları için teklifi reddetti.

Elliptic Enterprises tarafından yürütülen sonraki bir araştırma, soygunun arkasındaki organizasyonun Kuzey Kore hack kolektifi  Lazarus Group olduğunu iddia etti:

Saldırının niteliğine ve ardından çalınan fonların aklanmasına bağlı olarak, Kuzey Kore'nin Lazarus Grubu'nun bu hırsızlıktan sorumlu olabileceğine dair güçlü belirtiler var."

Elliptic'in analizine göre, suçlular, protokolün güvenlik sistemini ihlal etmek için Asya Pasifik bölgesindeki Harmony çalışanlarının kullanıcı adı ve şifre bilgilerini hedef aldı. Daha sonra, çalınan fonları gece saatlerinde taşımak için otomatik aklama hizmetlerini kullandılar.

Şirket ayrıca, Lazarus Group'un 100 milyon doların %40'ından fazlasını bir Tornado Cash mikserine aktardığını da ileri sürdü.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ