Orta Afrika Cumhuriyeti başkanı Faustin-Archange Touadéra kısa süre önce kriptonun yıkıcı gücünü anlamanın çok önemli olduğunu ve “matematiğin insan duygularını hesaba katmadığını” savundu.

Orta Afrika Cumhuriyeti Başkanı: Matematik İnsan Duygularını Hesaplamaz

Touadéra'ya göre, ülkenin gelecek nesilleri, hükümetini “zor zamanlarda doğru yolu seçtiği” için alkışlayacak gibi görünüyor.

Bitcoin'in Kabulü Gelecek Nesillere Faydalı

Başkan Faustin-Archange Touadéra, Orta Afrika Cumhuriyeti'nin (CAR) referans para birimi olarak bitcoin'i benimseme kararını eleştirenlere yönelik açıklamalarda, kısa süre önce ülkesinin en iyi kripto para birimine olan sarsılmaz inancını yineledi. Takipçilerine, CAR'ın bitcoin benimsemesinin ülkenin gelecek nesillerine fayda sağlamaya hazır olduğunu önerdi.

Touadéra'nın bu son sözleri, kripto piyasasının başlangıçta Terra Luna çöküşüyle tetiklenen, ancak daha sonra ABD Federal Rezervinin faiz oranı politikasını çevreleyen spekülasyonlarla şiddetlenen aşağı yönlü ivmesiyle devam etmesiyle geldi.

Bu süre zarfında, bitcoin ve diğer en iyi kripto para birimleri, değerlerinin üçte birinden fazlasını kaybetti. Kripto piyasasının son çöküşünü amaçlarına ulaştırmak için kullanan eleştirmenler, El Salvador ve CAR'ı, Bitcoin'i yasal para olarak belirleme konusundaki sözde kötü niyetli kararları nedeniyle teşhir ettiler.

Ancak, ülkeyi eleştirenleri azarlayan bir tweet'te Touadéra, BTC'nin son düşüşünden neden etkilenmediğini açıkladı. Şöyle dedi:

Bitcoin'i anlamak, uzun vadeli refah getirmek için yıkıcı gücünü kabul etmek için çok önemlidir. Matematik insan duygularını hesaba katmaz. Gelecek nesiller, zor zamanlarda doğru yolu seçmedeki gücümüze ve birliğimize tam da bu anlara bakacaklardır.

CAR ve El Salvador'a Baskı

Eleştirmenler, bitcoin yasal para olarak ilan etme kararının tavsiye edilmemesinin bir nedeni olarak ülkenin geciken telekomünikasyon altyapısına işaret ederken, CAR başkanının duruşu, hükümetinin sallanma olasılığının düşük olduğunu gösteriyor. Touadéra'nın duruşu, hükümeti benzer şekilde bitcoin'i yasal para yapmakla eleştirilen El Salvador başkanı Nayib Bukele'nin duruşuna benziyor.

Bukele, geçtiğimiz günlerde endişeli Salvadorlulara BTC yatırımlarının güvenli olduğunu ve “grafiğe bakmayı bırakıp hayatın tadını çıkarmaları” gerektiğini söyledi.

Bu arada, CAR başkanının tweetine yanıt olarak, Richard Penner adlı bir kullanıcı Touadéra'ya BTC'nin değerinin tıpkı fiat para biriminin değeri gibi tamamen "kararsız" insan duyguları tarafından belirlendiğini söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ