Başkan Touadéra “Sango ülkemizin geleceğidir” dedi ve hükümetinin “ulusal düzeyde bitcoin ve blok zincirinin benimsenmesini” desteklediğini söyledi.

Orta Afrika Cumhuriyeti Başkanı Sango Coin

Kolay Bir Yol Değil

Orta Afrika Cumhuriyeti (CAR) başkanı Faustin-Archange Touadéra kısa süre önce sango kripto paranın piyasaya sürülmesinin yanı sıra bölgesel bir merkez bankası tarafından ortak bir dijital para biriminin çıkarılması çağrısının ülkesi için iki kritik kilometre taşı olduğunu iddia etti. 

CAR lideri, hükümetinin sango koini başlatma ve bitcoin yasal ihalesini ilan etme kararını bildiğini kabul ederken, "kolay bir yol olmayacaktı", CAR lideri en son Twitter ileti dizisinde, kripto para satışının "ülkemizin dünyaya açılmasını temsil ettiği konusunda ısrar etti: küresel yetenek, yatırım ve kaynaklar.”

Gerçekten de, CAR'ın El Salvador'dan sonra bitcoin yasal para ilan eden ikinci ülke olduğunu açıklamasının ardından, karar Orta Afrika Devletleri Bankası (BCAS) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından eleştirildi . Yine de eleştiriler, Touadéra hükümetinin bitcoin'i benimseme sürecini ve sonunda sango kripto paranın piyasaya sürülmesini sürdürmesini engellemedi.

Touadéra, ülkesinin neden sango coin projesini ilerlettiğini açıklayarak şunları söyledi:

Sango herhangi bir normal kripto para birimi değildir, egemen bir Ulusal Dijital Para Birimi'ne sahip olmak için yapılan ilk girişimdir. Sango ülkemizin geleceğidir. Vizyonumuz. Bizim geçmişimiz. Geleceğimiz.
Ulusal düzeyde bitcoin ve blok zincirinin benimsenmesini destekliyoruz.

CAR lideri, görünüşe göre, hükümetinin sango kripto parasını piyasaya sürme kararının yanlış olduğunu hisseden bazı takipçilerinin endişelerini yatıştırmaya çalıştı. Konuda, sango kripto paranın “dijital altın” ile eşdeğer olduğu bitcoin tarafından desteklendiğinde ısrar etti.

Tokenizasyon Yoluyla Servet Dağılımı

Touadéra, ülkesinin altın, demir, lityum ve uranyum gibi doğal kaynaklara sahip olduğuna dikkat çekerken, hükümetinin "bu zenginliği başkasına vermek niyetinde olmadığını" söyledi. Bunun yerine, hükümetin amacı bu serveti “tokenizasyon” yoluyla adil bir şekilde paylaşmaktır.

CAR'ın bitcoin kabulünün açıklanmasından kısa bir süre sonra, bazı uzmanlar Touadéra yönetiminin bunu başarılı kılma yeteneği konusunda hemen şüpheye düştüler. Görünüşe göre bu uzmanlara ve diğer muhaliflere yönelik bir yanıtta Touadéra, hükümetinin bunu görmekte ısrar etmesinin ardındaki motivasyondan bahsetti.

“Vizyonumuz iddialı. Biz iddialıyız. Dijital para birimleri Afrika için çözümdür. Gelecek için inşa etmek istiyoruz. Bitcoin'in üzerine kendi Ulusal Dijital Para Birimimizi kurmak. CAR Başkanı, Bitcoin ile olan bağlantımız, dünya çapında finansal katılımı sağlamamıza yardımcı oluyor” dedi.

Touadéra, takipçilerine “ulusumuz, Afrika ve dünya için daha iyi bir gelecek” inşa etmesi için ülkesini desteklemelerini söyleyerek konuyu sonlandırıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ