Yeni bir rapor, Afrika'da bitcoin'i yasal para yapan ilk ülke olan Orta Afrika Cumhuriyeti'nin, yakın zamanda bölgesel merkez bankasının bir kripto para birimi düzenleyici çerçeve geliştirmede yardımını talep ettiğini iddia etti.

Orta Afrika Cumhuriyeti, Bölgesel Merkez Bankasından Kripto Düzenlemelerinin Hazırlanması İçin Yardım İstiyor

Düzenleyici Çerçevesinin Geliştirilmesi

Başlangıçta Orta Afrika Cumhuriyeti (CAR) ile bitcoin yasal para yapma kararı konusunda çatıştıktan sonra, Orta Afrika Devletleri Bankası (BCAS) kısa süre önce, kripto varlıklarını yöneten düzenleyici çerçevenin geliştirilmesinde yardım talebi aldığını iddia etti. BCAS yaptığı açıklamada, CAR'ın bölgesel grubun tüzüğüne bağlılığını yinelediğini açıkladı.

CAR, bu yardım talebini Orta Afrika Ekonomik ve Parasal Topluluğunu (EMCCA) oluşturan altı ülkeye hizmet veren BCAS'a göndererek, bitcoin yasal parasını yaptıktan sonra başlayan bir kan davasını sona erdirmeye hazır olduğunun sinyalini veriyor olabilir.

CAR kararı bölgedeki emsalleri tarafından eleştirildi. Küresel borç veren Uluslararası Para Fonu (IMF), ülkenin liderliğini bitcoin yasal parası yapma konusunda da uyardı . Ancak bu son rapordan önce, CAR uyarıları büyük ölçüde görmezden geldi ve Sango kripto parası olarak bilinen bir kripto para birimini piyasaya sürmeye başladı.

Ancak Business in Cameron'da yer alan bir rapora göre, Başkan Faustin-Archange Touadéra'nın hükümetiyle BCAS yakınlaşmasının duyurusu, Orta Afrika Para Birliği'nin (CAMU) bakanlar komitesinin 21 Temmuz'da yaptığı toplantının ardından yapıldı.

Raporda ayrıca, BCAS'tan Herve Ndoba ile CAR'ın Maliye ve Bütçe Bakanı'nın, iki tarafın yeniden birlikte çalışma taahhüdünün sinyalini veren bildiriyi imzaladıkları da belirtildi.

Tek Bir Bölgesel Para Birimi Taahhütlü CAR

CAR'ın tek bir para birimine olan bağlılığını yinelemesinin ne anlama geldiğini özetleyen BCAS belgesinde şunlar belirtiliyor:

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde kripto para birimini düzenleyen yasanın topluluğun düzenleyici mimarisine ilişkin parasal ve mali açıdan etkilerini inceledikten sonra, Yönetim Kurulu CAR'ın tek para birimine bağlılığını ve Banka tüzüğüne saygısını ifade etmesini memnuniyetle karşıladı. Orta Afrika Devletleri, parasal birliği ve topluluk taahhütlerini yöneten metinler.

Bu arada Business in Cameron raporu, hem BCAS hem de CAMU tarafından yapılan yorumların, samimilerin Fransa ile -bölgesel ekonomik grubun para birimi olan CFA frangı'nın koruyucusu- ilişkileri olduğuna işaret ettiğini öne sürdü.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ