Adam Geri: "Orta vadede Bitcoin blok boyutu artışı olası"

13 Kasım'da Satoshi Nakamoto tarafından yayımlanan orijinal Bitcoin teknik incelemesinde gösterilen az sayıdaki bireyden biri olarak kalan Blockstream CEO'su ve HashCash'in mucidi Adam Back, orta vadede Bitcoin blok büyüklüğünün artırılmasının göz ardı edilmemiş bir olasılığı olduğunu açıkladı. .

Back, Bitcoin Blockchain tıkanıklığını azaltmak için blok boyutunun arttırılması gerekliliğine ilişkin 3 milyar dolarlık Bitcoin maden ocağı imalat şirketi olan Bitmain'in kurucu ortağı Jihan Wu tarafından verilen açıklamaya yanıt olarak şunları söyledi:

"Muhtemelen orta vadede yeterli test evet. Ancak bu arada, insanlar spam göndermeyi bırakırsa iyi olur. Teşekkürler."

Bitcoin Core, zincir ölçeklemeye temelde karşı değildir

Back tarafından açıklandığı üzere, Bitcoin Core geliştirme ekibi temelde zincir Bitcoin ölçeklemesine karşı değildir. 2014 yılında Geri, ikinci katmanlı ödeme kanalları endüstri, cüzdan platformları ve borsalar tarafından tamamen benimsenene kadar, orta vadede kademeli olarak 2MB, 4MB ve 8MB'lık bir artışın uygulanabilir bir seçenek olduğunu belirtti.

Fakat Bitcoin çekirdeği ve Bitcoin topluluğunun çoğunluğu, kamuoyu görüşlerinin aksine, blok büyüklüğünün artırılmasının uzun vadeli bir ölçeklendirme çözümü olmadığından emin, çünkü Bitcoin de dahil olmak üzere herhangi bir Blockchain ağının blok boyutunun artırıldı.

Bitcoin blok büyüklüğünün artırılmasının en önemli nedenlerinden biri, uzun vadeli bir ölçeklendirme çözümü değildir, çünkü blok boyutu Blockchain ağının kullanıcı tabanının büyümesiyle orantılı olarak artarsa, kaçınılmaz olarak blok boyutu bireysel düğüm operatörlerinin bırakıldığı bir noktaya ulaşacaktır ve işlemler merkezi bir düğüm grubu tarafından doğrulanır. Merkezileşme seviyesi, Bitcoin dışında herhangi bir Blockchain ağına tehlike oluşturuyor.

Örneğin, bir Blockchain ağının blok boyutu 10MB, 50MB ve nihayetinde 100MB'ye yükseltilirse, tekli düğüm operatörlerinin esas olarak mevcut olmadığı bir ekosistem yaratacaktır.

"Engellemenin doğrulanması 11 dakika sürerse, daha sonra Blockchain'den indim; bu da daha az insan bağımsız olarak doğrulama imkânı sağladığı için sistem merkezi hale geldi. Bu artışlardan biriyle, doğrulama sürecine daha az kişi katılabilir, daha az kişi veri depolamaya katılabilir ve daha az kişi bağımsız aktörler olabilmek için katılabilir. Merkezi olmayan bir sistemden giderek daha merkezi hale gelen bir sisteme geçiyoruz, "dedi Bitcoin ve güvenlik uzmanı Andreas Antonopoulos.

Bu nedenle, Bitcoin ağındaki işlem ücretlerinin büyük çoğunluğun bir ödemeyi halletmesi için çok yüksek olduğu bir dönemde, Bitcoin blok büyüklüğü önceden planlanmalı, titiz testlerden geçirilmeli, dikkatlice düşünülmeli ve yalnızca kesinlikle gerekli olduğunda yapılmalıdır.

Ara dönemlerde blok büyüklüğü artış olasılığı

Son zamanlarda işlem ücretleri önemli oranda yüksekti, çoğu 1 dolar ila 2 dolar arasında idi, ancak Bitcoin mempool'unun büyüklüğündeki artış Bitcoin madencilerinin Bitcoin Cash ağına göç etmesiyle tetiklendi. Karıştırma gücündeki istikrarsızlık, yüz binlerce işlemin doğrulanmadığını ve sonunda Bitcoin mempool'unun boyutunun 100 milyondan fazla bayta ulaştığını gösterdi.

Bir sonraki zorlu ayarlamanın ardından madenciler Bitcoin ağına geri döndükçe Bitcoin donanım cüzdan geliştirme şirketi Ledger ücretlerine göre daha fazla işletme% 35 oranında ücret azaltma konusunda SegWit'i benimsediğinde kısa vadede yönetilebilir olmalı.

Orta vadede, İşlem ücretleri çok yüksek olursa, Geri belirtildiği gibi, blok boyutu artışı kesinlikle titiz ve kapsamlı testlerle mümkün olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ