Oslo Özgürlük Forumu, Bitcoin ağının değerini ölçmek için başka bir yol sunuyor.

Oslo Özgürlük Forumu, Bitcoin ağının değerini ölçmek için başka bir yol sunuyor. Fiyat hareketi iyi, peki ya gerçek hayattaki etkisi? Olay başlı başına Bitcoin ile ilgili değil. Bununla birlikte, İnsan Hakları Vakfı'nın Baş Strateji Sorumlusu Alex Gladstein, Bitcoin'in varlığının her şeyi ne kadar derinden değiştirdiğini tam olarak özetleyen bir dakikalık bir dizi klip hazırladı.

Eylemcilerin söylediklerini okuyalım. Geçen sefer Carter, Mahboob ve Volkov'du. Bu vesileyle, Bitcoin'in insanlığın geleceği için neden gerekli olduğunu tam olarak öğrenmek için Togo, Belarus ve Senegal'e gidiyoruz. Bankacılık sisteminin fiilen çalıştığı birkaç ülkeden birinin faydalarını görmek zor. Bu baskının Oslo Özgürlük Forumu kahramanının gözünden bakın ve gerekli bakış açısını kazanacaksınız.

Bitfinex'te 30.06.2022 BTC fiyat tablosu | Kaynak: TradingView.com'da BTC/USD

Oslo Özgürlük Forumu: Parasal Sömürgecilik Üzerine Farida Nabourema

Togolu insan hakları savunucusu sorunu ortaya koyuyor. CFA Frangı parasal sömürgeciliktir, bu kadar basit. Bununla birlikte, Oslo Özgürlük Forumu, para birimini kullanmaya zorlanan ülkeler dışından çok az kişinin sorunun ne kadar köklü olduğunu bildiğini çabucak öğrendi.

“Togo'da yaşarken para, değişim mücadelemizin merkezinde yer aldı çünkü kelimenin tam anlamıyla diktatörlüğe düşmemiz, sömürge sisteminden parasal olarak bağımsız olmayı isteme kararımızdan geldi. Togo ve Fransız sömürge sistemindeki diğer 14 ülke, sömürge kurumu tarafından oluşturulan aynı para politikalarını izlemek zorundalar. Ve bu özel sektörde, vatandaşların döviz sahibi olmasını kelimenin tam anlamıyla yasaklayan yasalar çıkarıldı.”

Şimdi, ülkenizin ulusal para biriminizin kontrolüne sahip olmaması yeterince kötü. Sanki ülkeniz bağımsız ama tam olarak değil. Ve bu sadece buzdağının görünen kısmı. Hükümetle göz göze gelmeyen aktivistlerin sonuçlarını görmek biraz daha zor. Farida Nabourema'ya dönelim:

 “Ticaret Bakanı'ndan özel yetki almadıkça döviz hesabı açamazsınız. Ve kelimenin tam anlamıyla, hükümete açıkça karşıysanız, bunu elde etme şansınız yok. Ve CFA para birimi bağımsızlık döneminden bu yana değerinin %200'ünden fazlasını kaybetti ve sonuç olarak, insanlar tasarruflarının ve kaynaklarının iki katından fazlasını kaybettikleri ve kendilerini daha fazla borç içinde buldukları için yoksulluğu artırdı."

Bu doğru, aktivistler sessizce cezalandırılıyor ve yoksul kalmaya mahkum ediliyor, ama başka ne yeni? Bitcoin öyle. Kasabada yeni bir oyun var ve herkes buna katılabilir. Bu durumda, bunun aktivistler için ne kadar faydalı olduğunu görmek kolay, ancak ülkenin bir bütün olarak nasıl fayda sağlayabileceğini görmek biraz daha zor.

“Bitcoin, mücadelemize devam etmemize izin verirken daha iyi bir istikrar sağlıyor, aynı zamanda bir gün bize karşı sorumlu olan devlet kurumlarına sahip olabileceğimizi umduğumuz için farklı bir para sistemi bulmamıza da yardımcı oluyor çünkü şimdilik Togo halkının hiçbir söz hakkı yok. maliye, para ve maliye politikalarımız açısından.

  https://twitter.com/gladstein/status/1539472641496522752

Oslo Özgürlük Forumu'ndan önce Bitcoinist, Farida Nabourema'nın “Bitcoin Özgürlüktür” paneline katılımına yer verdi. Bu, Bitcoin 2022 kapsamımızın bir parçasıydı.

Oslo Özgürlük Forumu: Jaroslav Likhachevskiy Bitcoin İhtiyacı Üzerine

BYSOL kurucusu Jaroslav Likhachevskiy ile Belarus'un yakın tarihine bir bakış. Oslo Özgürlük Forumu, dünyanın neden Bitcoin'e ihtiyacı olduğunu tam olarak öğrendi.

“Belarus'taki siyasi durum neredeyse 30 yıldır kötüydü, ancak 2020'de tamamen çılgına döndü. Bir sürü darbe. Sokaklarda çok fazla şiddet var. Avrupa'da 50.000 kişi hapiste, hayal edebiliyor musunuz? Ve ülke içindeki sivil toplum ve aktivistlerin büyük desteğe ihtiyacı var.”

Dünyanın bazı bölgelerinde bankacılık sistemi çalışıyor ve Bitcoin gerekli değilmiş gibi görünüyor. Yani, bankacılık sistemi size karşı silahlanana ve sahip olduğunuz her şeye el konana kadar.

“Ve birdenbire geleneksel finansal sistemin rejim tarafından %100 takip edildiğini ve bilindiğini fark ettik. Tüm işlemler, tüm varlıklar, tüm hesaplar, her şey, böylece haftanın herhangi bir günü paranızı dondurabilirler. Alabilirler. Yurt dışından destek aldığın için seni hapse atabilirler. Ve bu, para transferi için kripto kullanmaya başladığımız andır.”

https://twitter.com/gladstein/status/1539472677911470080

 Yeni Bankacılık Üzerine Fodé Diop

Senegalli finansal özgürlük savunucusu sorunu bir kez daha resmediyor. Mevcut sistemin çalıştığı birkaç ülkeden yeni bir bankacılık sistemine duyulan ihtiyacı görmek zor. Bununla birlikte, mevcut sistemin başarısız olduğu herhangi bir ülkede gereklilik acı bir şekilde açıktır. Diop, Oslo Özgürlük Forumu'na şunları söyledi:

“Gelişmiş bir dünyada para bozulmaz. Norveç'te, Amerika'da para işe yarıyor. Gerçekten hızlı bir şekilde bir bankaya gitmenin, bir banka hesabı açmanın, bir kredi kartı almanın ve neredeyse tüm bu bankacılık hizmetlerinden yararlanmanın bir yolu var. Ne yazık ki, Afrika'da bankalar oldukça lüks markalar çünkü bir banka asla bir köyde şube açmaz. Peki bu insanlara nasıl hizmet edeceğiz?”

Bu retorik bir soru, Fodé Diop hemen daha uzun bir "Bitcoin bunu düzeltir" versiyonuyla yanıtlıyor.

“Kişisel olarak, geleceğin bankacılığın geleceği olacağına inanıyorum, büyük olasılıkla Bitcoin Ağına bağlı bir Android cihaz olacak ve dünyanın her yerinden değer gönderebiliriz. Ve ağa katılan herkes, bu para sisteminin kendisinin ağ etkisine katılır.”

Bitcoinist kısa süre önce Bitcoin 2022 kapsamımızda Fodé Diop'un açılış konuşmasını yaptı.

Ve bugünlük bu kadar. Oslo Özgürlük Forumu'ndan üç ders daha almak için yakında tekrar gelin.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ