Metaverse’ü çoğumuz yeni duymuş olsak da video oyunlar bu teknolojiyi yıllardır uyguluyorlar.

Metaverse’ü çoğumuz yeni duymuş olsak da video oyunlar bu teknolojiyi yıllardır uyguluyorlar. Bu oyunların metaverse alanı için bir ilham kaynağı olduğu gerçeği ile de karşı karşıyayız. Bu ilham pek çok oyun şirketini de bu alanda adım atmaya yöneltmiş durumda.

Tabi metaverse deyip geçmemek gerekiyor. Dijital paralar, sanal buluşmalar, evlilik törenleri ve pek çok şey metaverse alanında yapılan etkinlikler haline gelmiş vaziyette.

Micrisoft’un yakın zamanda metaverse’e hazırlık bağlamında Activision Blizzard’ı 68 milyar dolara satın aldığını unutmayın. Activision son derece popüler oyunlar olan Call of Duty, Spider Man ve Diablo gibi oyunları bünyesinde bulunduruyor. Bu durum Microsoft için Actision’un hazır oyuncu tabanını test etmesi anlamına geliyor.

Tabi alanda ciddi bir rekabetin olduğunu da hatırlatalım. Özellikle Facebook’un ismini meta olarak değiştirmesi ve alana hızlı bir giriş yapması bu alanda rekabetin ne ölçüde olabileceğini gösteriyor.

Oyun dünyasında Sandbox, Second Life, Decentraland, Sim City ve Aixe İnfinity gibi platformlar öne çıkıyor. Diğer taraftan Roblox bu alanın en başarılısı olarak öne çıkıyor. Oyun dünyasında Metaverse fırtınası ilerleyen günlerde daha da şiddetli hale gelecek gibi görünüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ