Özbekistan Bitcoin

Özbekistan, kripto paralar için yasalaşmaya giden yolda ilerliyor. Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre, yaz sonunda "dijital paraları" düzenleyen bir yasa hazırlanacak. Orta Asya ülkesi ayrıca dijital para teknolojileri için bir merkez açmayı planlıyor. Özbekistan'daki madencilik masrafları, ülkenin elektrik üretiminde önde gelen ülkeler arasında olması nedeniyle dünyanın en düşük seviyelerde.

Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev tarafından imzalanan yeni bir kararname ile, Özbekistan kurumlarının 1 Eylül'e kadar kripto para birimleri veya "elektronik paraları" düzenleyecek yasal bir kanun tasarısını tamamlaması gerektiğini belirtti. Merkez Bankası, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Vzglyad, Ekonomi Bakanlığının tasarıyı hazırlamakla görevlendirildiğini bildirdi.

Bitcoin'i yasallaştıracak ve girişimcileri destekleyecekler!

Mirziyoyev ayrıca ilgili makamlara, Mirzo Ulugbek İnovasyon Merkezi'nde madencilik teknolojileri için özel bir merkez kurulmasını emretti. Ana sorumluluğu Blockchain teknolojisinin olanaklarını ve kullanma şartlarınının geliştirilmesi olacak departman "nitelikleri artırmak" için çalışıyor ve yerel geliştiricileri dijital teknolojiler üretmede destekleyecek. Merkezin, 1 Haziran 2018'de açılması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı ayrıca, uluslararası ödeme sistemlerinin kullanımını yaygınlaştırılması için  ülkedeki temassız ödeme noktalarının aktif olarak geliştirilmesi ve desteklenmesi çağrısında da bulundu. Haziran ayına kadar bu amaca ulaşmak için bir takım karmaşık önlemlerin alınması da bekleniyor.

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi şüphesiz kripto paraların geleceği için çok önemli. Hükümet daha önceki yorumlarıyla bağdaşmayan farklı bir tavır takındı. Özbekistan Cumhuriyeti Merkez Bankası temsilcileri, dijital paraları "terörizmin finans kaynağı" olarak adlandırmıştı. Kısa süre önce Başbakan Abdulla Aripov, Blockchain teknolojilerinin kullanımını  da desteklediğini belirtti.

Daha az maliyetle, daha çok Bitcoin

Aripov, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ve Avrasya Ekonomik Komisyonu (AET) yetkilileri bir araya getiren Kazakistan'ın finansal sermayesi Almatı'da "Küreselleşme Dönemi Dijital Gündemi" forumunda yer aldı. Ülkesinin Orta Asyadaki komşuları da kripto para  sektörüyle ilgili olumlu adımlar attı. Kırgızistan, kamu sözleşmelerinde kripto para birimleri kullanma niyetinde olduğunu açıkladı. Kazakistan varlıklarla desteklenen yeni bir kripto oluşturmak istiyor. Astana'daki merkez bankası dijital paraları yasaklama niyetinin olmadığını da  belirtti.

Özbekistan'ın ülkenin kripto dünyasındaki önemini artırabileceği önemli bir avantajı var. Kripto para madenciliği giderleri ile ilgili yakın tarihli bir çalışmada üçüncü sırada yer aldı. Orada 1 Bitcoin üretmek sadece 1790 dolara mal oluyor. Özbekistan aslında bölgedeki en büyük elektrik üreticisi.

Sizce Orta Asya, kriptokrasi ve Blockchain'in gelişimi için yeni bir üs haline gelebilir mi? Aşağıdaki yorum bölümünde görüşlerinizi yazın.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ