Özbekistan makamları vatandaşların ülkedeki lisanslı kripto borsalarından kripto para satın almasını yasakladı. Ancak, insanlar kripto paraları satmakta serbestler.

Özbekistan Kripto Para Satın Almasını Yasakladı

Özbekistan geçen yıl ülkede kripto para ticaretini yasallaştırmış ve kripto para borsalarına izin vermişti. Ancak Ulusal Proje Yönetimi Ajansı kısa bir süre önce insanların daha fazla dijital varlık satın almasını yasaklayan kripto düzenlemelerini değiştirdi.

Kripto Para Sahiplerinin Fonlarını Satmasına İzin Veriliyor

Ülkedeki kripto düzenlemelerindeki yeni değişikliklere göre, kullanıcıların sadece kripto varlıklarını kayıtlı borsalarda satmalarına izin verildi. Yetkililer, ülkedeki bir ödeme şekli olarak merkezi olmayan kripto para birimlerinin kullanılmasını da yasakladı. Bununla birlikte, kripto sahipleri anonim işlemler yoluyla alınan paraları satamazlar. Hükümet, bu tür işlemleri nasıl tanımayı planladıklarını açıklamadı.

FATF Yönergelerine Göre Yapılan Değişiklikler

Özbekistan, ülkede kripto düzenlemelerini değiştiren tek ülke değil. Daha önce, Avrupa Birliği kıtadaki kripto şirketleri için yönergeleri değiştirdi ve bu da kriptoyla ilgili birçok şirketin kapanmasına yol açtı. Kripto düzenlemelerindeki bu değişikliklerin tümü FATF yönergelerine bağlanabilir.

Bu yıl Haziran ayında Mali Eylem Görev Gücü (FATF), çoğu ülkenin uymak zorunda olduğu kripto borsaları için yönergeler yayınladı. Özbekistan, 2018'de kripto paraların kullanımını yasallaştırdı ve ülkede blockchain benimsenmesini teşvik etti. Daha önce, Ukrayna ve Güney Kore aynı yönergelere dayanan bir kripto yasasını kabul ettiler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ