Özbekistan'daki kripto borsalarının faaliyetlerini düzenleyen kurallarda yapılan değişiklikler, artık sakinlerin lisanslı platformlarda dijital para ticareti yapmasına izin veriyor.

Özbekistan'daki kripto borsalarının faaliyetlerini düzenleyen kurallarda yapılan değişiklikler, artık sakinlerin lisanslı platformlarda dijital para ticareti yapmasına izin veriyor.

Özbekistanlılar, ülkenin lisanslı kripto borsalarında dijital para ticareti yapabilecekler. Bu, Başkan Shavkat Mirziyoyev yönetimindeki Ulusal Proje Yönetimi Ajansı'nın (NAPM) yakın zamanda yerel kripto para ticaretine ilişkin kuralları değiştirmesinden sonra mümkün oldu. Forklog, ajansın direktörü tarafından yayınlanan bir kararnameyi alıntılayarak, yeni düzenlemelere göre, Özbekistan sakinlerinin ulusal para birimleri için kripto varlıklarını yurt içinde satın alabileceklerini, satabileceklerini ve takas edebileceklerini bildirdi.

Özbekistan, Yerel Sakinlerin Kripto Para Satın Almalarını Yasakladı

Özbekistan 2018'de kripto ticaretini yasallaştırmıştı, ancak 2019'un sonlarında hükümet yerel sakinlerin kripto para satın almasını yasakladı. Sadece satabilirlerdi. Düzenleyici kurum, kısıtlamaların kaldırılmasının vatandaşların “daha rasyonel ve dengeli” hale gelen kripto yatırımına yaklaşımlarını değiştirmesiyle ilgili olduğunu açıkladı. Daha önce NAPM, kayıtsız platformlarda yatırıma karşı uyarıda bulunarak, sakinlere "Özbekistan Cumhuriyeti'nde dijital ekonomiyi geliştirmeye yönelik tedbirler hakkında" Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ve "Lisanslama ve bildirim prosedürleri hakkında" yasa uyarınca kripto para borsası işlemlerinin tabi olduğunu hatırlattı.

Değişiklikler Ayrıca Dijital Tokenlerin Verilmesi ve Ticareti İle İlgili

Değişiklikler ayrıca dijital tokenlerin verilmesi ve ticareti ile ilgilidir. Ulusal Proje Yönetimi Ajansı, yerel borsalarda teminatsız tokenlerin listelenmesini yasaklar. Yeni düzenlemeler, tokenleri, maddi veya diğer mülklerle güvence altına alınan ve yatırım çekmek için kullanılan bir hesap birimi olarak tanımlıyor, NAPM ayrıntılı olarak. Taşkent'teki yetkililer, kripto para birimlerine karşı genel olarak olumlu bir tutum sergilediler. Ocak 2020'de ulusal madencilik havuzu kurmayı, bir blok zinciri vadisi oluşturmayı, kripto vergi muafiyetlerini getirmeyi ve bir kripto para borsası kurmayı planladıklarını duyurdular.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ