Finans dünyası, kendisini dünyada dolaşan dolandırıcılık faaliyetlerinden hiçbir zaman koruyamadı. Büyüyen bir alan olan kripto para piyasası da bu tür dolandırıcılık faaliyetlerinin kendisiyle ilişkilendirilen adil payına sahip oldu.

Pakistan: Bitcoin Gasp Davasında Tutuklamalar

Finans dünyası, kendisini dünyada dolaşan dolandırıcılık faaliyetlerinden hiçbir zaman koruyamadı. Büyüyen bir alan olan kripto para piyasası da bu tür dolandırıcılık faaliyetlerinin kendisiyle ilişkilendirilen adil payına sahip oldu. Bununla birlikte, geleneksel finansmanın aksine, düzenleyiciler bu tür suçlarla mücadele söz konusu olduğunda katı önlemler aldılar.

Pakistan Önlemi

Pakistan'da polisin ülkenin ilk gasp davasının bir kısmını kripto yoluyla tutukladığı yeni bir vaka bildirildi. Haberlere göre, polis, iki yabancı uyruklu müşteki ile diğer iki şüphelinin rehin tutulduğu bir binanın sahibini tutukladı.

Şüphelilerden birinin Rana Irfan Mahmood olduğu tespit edildi ve kendisi ve kimliği belirsiz bir suç ortağı aleyhine dava açıldı. Rehineler, polis üniforması giyen üç kişi ve başka bir kişi tarafından kaçırılan İsviçre vatandaşı Maria Spari ve Alman vatandaşı Stephen.

Rehineleri sahte uyuşturucu kaçakçılığı davasıyla tehdit ettikten sonra mağdurlar nakit olarak 6.300 euro ödedi ve 90 bin dolara yakın olan 1.8 Bitcoin çevrimiçi transfer yaptı.

SSP Soruşturması Abdul Ghaffar Qaisrani'ye göre polis, kolaylaştırıcıya Bitcoin dışında ödenen miktarı geri almayı başardı. Kripto zaten başka bir hesaba aktarılmıştı ve ekip onu kurtarmak için istihbarat teşkilatlarından yardım aldı.

Pakistan'daki düzenleyiciler Bitcoin ve kripto konusuna dikkat etse de, bölgede yasadışı faaliyetler büyüyen bir endişe haline geldi. Kasım 2020'de Merkez Bankası, kripto topluluğundaki birçok kişi için geçerli olan korkunun aksine, kriptoyu yasaklamadığını açıkladı.

Aslında, Pakistan'ın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu [SEC], kripto para birimi ticaret platformlarının düzenlenmesi hakkında bir makale yayınladı. Bu makale, kripto için düzenleyici yaklaşımın ana hatlarını çizdi ve Mali Eylem Görev Gücü [FATF] tarafından verilen önerilerin yanı sıra Malezya, Hong Kong ve ABD tarafından sunulan düzenlemeleri içeriyordu.

Ancak ülkedeki polis, kullanıcıları ve hükümeti kripto ile ilgili artan fidye ve gasp vakaları konusunda uyardı. Bitcoin, bu vakaların merkezinde yer aldı ve bu tür dolandırıcılık faaliyetleri, yalnızca bölgedeki kripto kullanıcıları arasında düzenleme eksikliği nedeniyle korku uyandıracak.

Önümüzdeki zaman dilimleri bu tür faaliyetlerin yoğunlaşacağı bir zaman dilimi olabilir. Yapılacak olan şey ise şimdiden önlemleri almak. Alınan önlemler ile Bitcoin gaspları önlenecek ve alan güvenli bir hale gelecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ