Pakistan Devlet Bankası (SBP) başkan vekili olan Jameel Ahmad, Bankanın 2025 yılına kadar dijital para birimi çıkarmayı hedeflediğini açıkladı.

Pakistan’ın Merkez Bankası Kendi Dijital Para Birimini Çıkarmayı Hedefliyor

Pakistan'ın resmi YouTube haber kanalı Public News'den 1 Nisan'da çıkan habere göre, ülkenin merkez bankası olan Pakistan Devlet Bankası (SBP) başkan vekili olan Jameel Ahmad, Bankanın 2025 yılına kadar dijital para birimi çıkarmayı hedeflediğini açıkladı.

Pakistan’ın maliye bakanı Asad Umar’ın 1 Nisan Pazartesi günü Elektronik Para Kurumları’nın (EMI’ler) lansmanını kutlayan bir tören sırasında açıklamalarda bulundu. Asad Umar planları yalanlamazken, sadece tek bir noktaya dikkat çekti. Bakana göre, bu tarz bir sistem için olmazsa olmaz olan şey siber güvenlik entegrasyonu.

Asad Umar'ın yaptığı açıklamada, Federal soruşturma ajansından ve Merkez Bankası'ndan yeni sistemin siber güvenlik sağlayacağından emin olmasını istedi. Umar, aksi halde büyük düzeyde yapılan bir hack saldırısının bankacılık sistemine olan güvene telafi edilemez bir şekilde zarar verebileceğini belirtti.

Merkez bankasının başkan vekili Ahmad, merkez bankası destekli bir kripto para ile finansal alanda efektivite artışı sağlamak ve yolsuzlukların önüne geçmenin mümkün olduğunu belirtti. Son dönemde birçok ülkenin gündeminin öncelikli maddelerinden birisi haline gelen merkez bankası destekli kripto para projelerinin, önümüzdeki dönemde nasıl bir etki yapacağı da merakla bekleniyor.

Daha önce de belirtildiği gibi, Pakistan mali suçla mücadelede rekorunu artırmak için yeni kripto para birimi düzenlemeleri uyguluyor.

Buna ek olarak Şubat ayında, Ukrayna merkez bankası, kendi ulusal dijital para birimi olan e-Grivnası için bir pilot uygulama planı tamamladı.

Oxford Ticaret Hukuku Blogu, Lüksemburg Üniversitesi'nden doktora sonrası bir araştırmacı tarafından yürütülen bir araştırma raporu yayınladı ve bir CBDC verme fikrinin görmezden gelemeyecek kadar çekici olduğunu belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ