Ülkenin Merkez Bankasının Başkanı, kripto para birimlerinin faydadan çok risk taşıdığını söyledi ve halkı Bitcoin'e yatırım yapmaktan kaçınmaya çağırdı.

 Ülkenin Merkez Bankasının Başkanı, kripto para birimlerinin faydadan çok risk taşıdığını söyledi ve halkı Bitcoin'e yatırım yapmaktan kaçınmaya çağırdı.

Kriptoların yasadışı eylemler için kullanılma eğiliminde olduğunu, yatırımcılar için çok değişken olduğunu, genişleyen bir gri ekonomiye yol açabileceğini ve sermaye kaçışını teşvik edebileceğini söyledi.

Pakistan yatırımcıları, en azından ülkenin merkez bankasının istediği gibi değilse, gelişen küresel kripto ekonomisine katılmayacak. Bankanın valisi kısa süre önce kriptonun faydalardan daha fazla risk taşıdığını söyledi ve yerel yatırımcıları önerilen bir genel yasaktan sadece bir ay sonra uzak durmaya çağırdı.

Diğer tüm merkez bankalarında olduğu gibi, Pakistan Devlet Bankası da Bitcoin'in bir işlem aracı olarak yerel itibari para biriminin yerini alabileceğinden endişe duyuyor. Pazartesi günü konuşan Başkan Reza Baqir, Pakistan gibi büyük kayıt dışı ekonomilere sahip gelişmekte olan pazarlarda, yerel itibari para üzerinden işlemlerde Bitcoin gibi gayri resmi para birimlerinin kullanılması riskinin arttığını söyledi.

Suudi Arabistan'da düzenlenen Yıllık Yatırım Forumu'nda yaptığı konuşmada, "Pakistan'da Merkez Bankası olarak şu an itibariyle bir sonuca vardık ki, bizim için ve merkez bankasının temel hedefleri açısından, potansiyel riskler faydalarından çok daha ağır basıyor.”

Başkan, dijital para birimlerinin 'spekülatif doğasına ve akut fiyat dalgalanmalarına' saldırdı. Ayrıca, merkezi olmayan yapılarının herhangi bir gelişmekte olan ülkenin finansal istikrarı için bir risk oluşturabileceğini kaydetti.

Anonim yapıları nedeniyle, bazı kripto para birimleri yasa dışı ekonomik faaliyetler için kullanılmaya meyillidir. Pakistan gibi ülkeler için bu tür durumlarda, genişleyen bir kayıt dışı ekonomi ve sermaye kaçışı riski vardır. Pakistan kripto benimsemesi 2021'de düzenleme eksikliğine rağmen %700'ün üzerine çıktı, kripto değeri 20 milyar doları aştı.

Pakistan Bir CBDC'ye Açık Ancak Bitcoin Karşıtı Duruşunu Koruyor

Pakistan, 220 milyondan fazla insanla dünyanın beşinci en yüksek nüfusuna sahip. Bu nedenle, ülkede benimsenmesi, Bitcoin ve diğer tüm altcoinler için büyük bir destek olacaktır.

Ancak bu, hükümetin Bitcoin'i ezmeye istekli olduğu bir boş hayal olabilir. Ocak ayında, Apeks Bankası her tür kriptoyu yasaklamayı önerdi. Banka, Yüksek Mahkeme direktifiyle oluşturulan “risk-fayda analizi” komitesi aracılığıyla, kripto paranın ulusal döviz rezervlerini tükettiğini ve yasadışı finansmana destek verdiğini iddia etti.

Ancak Devlet Bankası, bir CBDC fikrine açıktır. Yakın tarihli bir araştırmaya göre Pakistan'ın internet bağlantısı yüzde 54 civarında, bu da CBDC'nin verilmesini Afganistan gibi yüzde 14 penetrasyona sahip komşularına kıyasla daha kolay hale getiriyor.

Başkan  yorumladı:

CBDC'ler konusunda birçok ülkede birçok uluslararası kuruluşta yürütülen çalışmalar memnuniyetle karşılanmaktadır. Bize göre bu çalışma, CBDC'lerin her bir düzenleyicinin hedeflerine nasıl katkıda bulunabileceği perspektifinden değerlendirilmelidir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ