Imran Khan, Instagram hesabının ele geçirildiğini ve bilgisayar korsanlarının bunu bir kripto para dolandırıcılığını desteklemek için kullandığını doğruladı.

Pakistanlı Politikacı Imran Khan

Imran Khan'ın Instagram Hesabı Hacklendi, Kripto Dolandırıcılığını Teşvik Etmek İçin Kullanıldı

Pakistan eski başbakanı ve ülkenin en büyük siyasi partilerinden biri olan Pakistan Tehreek-e-Insaf'ın (PTI) şu anki başkanı Imran Khan'ın Pazartesi günü Instagram hesabının saldırıya uğradığını doğruladığı bildirildi.

Dawn yayınına, hesabının Facebook ve Instagram'ın sahibi Meta'nın yardımıyla kısa sürede kurtarıldığını söyledi. 7.4 milyon takipçisi olan hesabı kendisinin izlediğini açıklayarak, bilgisayar korsanlarının hesaba bir kripto para birimi bağlantısı ve Tesla CEO'su Elon Musk'tan bir tweet'in ekran görüntüsünü paylaştığını belirtti.

Politikacının hesabında yayınlanan kripto para bağlantısı, Musk ve şirketi Spacex'in yer aldığı bir kripto eşantiyon sitesine yönlendiriyor. Dolandırıcılar bitcoin ( BTC ), eter ( ETH ), dogecoin (DOGE) ve litecoin ( LTC ) verdiğini iddia ediyor.

Youtube ve Twitter gibi popüler sosyal medya platformlarında kripto para dolandırıcılığı çok yaygındır. Birçoğu Musk, Tesla, Spacex, Apple, Tim Cook, Steve Wozniak, Warren Buffett ve Bill Gates gibi ünlü kişi ve şirketlere sahiptir. Bazen Coinbase CEO'su Brian Armstrong da dahil olmak üzere kripto şirketlerinin yöneticilerine yer veriyorlar.

Temmuz 2020'de Wozniak, imajını ve adını kullanarak bitcoin eşantiyon dolandırıcılığını teşvik ettiği için Youtube ve Google'a dava açtı. Ancak daha sonra davayı kaybetti. Davanın hakimi, "Youtube ve ebeveyni Google LLC, internet platformlarını kullanıcılar tarafından yayınlanan içerikten sorumlu tutan federal yasayla korunuyor" dedi.

Temmuz ayında İngiliz Ordusunun resmi Youtube ve Twitter hesapları ele geçirildi ve bilgisayar korsanları benzer şekilde onları kripto para dolandırıcılıklarını tanıtmak için kullandı.

Binance ve Circle dahil olmak üzere birçok kripto şirketi, dolandırıcılıklarla mücadele etmek amacıyla Mayıs ayında “kripto ekonomisindeki herkesin başkalarını dolandırıcılık, hack veya diğer dolandırıcılık faaliyetleriyle karşılaştıklarında uyarmasına” izin vermek için bir kripto dolandırıcılığı raporlama platformu başlattı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ