ABD'deki pandemik kaynaklı kilitlenmelerin ilk iki ayında 38 milyon Amerikalı 18 Mart'tan 19 Mayıs 2020'ye kadar işlerini kaybederken, Amerikan milyarderleri aynı dönemde servetlerinin arttığını gördü.

Pandemide İşsiz Sayısı Artarken Zenginler Servetlerine Servet Ekledi

ABD'deki pandemik kaynaklı kilitlenmelerin ilk iki ayında 38 milyon Amerikalı 18 Mart'tan 19 Mayıs 2020'ye kadar işlerini kaybederken, Amerikan milyarderleri aynı dönemde servetlerinin arttığını gördü. Vergi Adaleti Amerikalıları (ATF) ve Politika Araştırmaları Enstitüsü'nden yeni bir rapora göre, 600 artı ABD milyarderinin toplam net değeri 434 milyar dolar veya % 15 arttı.

Araştırmacılar, Forbes verilerini analiz ederek pandeminin başlangıcından bu yana Amerika'nın en zengin servetini takip ediyorlar. Rapor, varlıklılar için sistemik vergi indirimlerine ve vergi dağıtmalarına ve aynı zamanda stokların düştüğü ve ardından toparlandığı salgının ilk aylarında piyasaların anlık görüntüsüne işaret ederek en zengin katılımcılar için muazzam servet ekledi.

Milyarderler servetlerinin 2.948 trilyon dolardan 3.382 trilyon dolara yükseldiğini gördü.

Rapora göre,

“En büyük beş ABD milyarderi — Jeff Bezos, Bill Gates, Mark Zuckerberg, Warren Buffett ve Larry Ellison - servetlerinin toplam 75.5 milyar dolar veya % 19 oranında büyüdüğünü gördüler. Birlikte, son iki ayda 600'den fazla milyarderin toplam servet büyümesinin % 21'ini yakaladılar. Bezos ve Zuckerberg'in servetleri birlikte yaklaşık 60 milyar dolar ya da 434 milyar dolarlık toplamın % 14'ü kadar büyüdü. ”

Teknoloji devleri dünyaya insanların çevrimiçi sohbet ve anında teslimatlar yoluyla pandemi sırasında bağlantı kurmasına, görüntülü sohbet yoluyla veya temel malları almasına izin veren yenilikleri verse de, sistemlerin ve tedarik zincirlerinin birçoğu benzeri görülmemiş yüzlerce çalışan tarafından destekleniyor mali mücadeleler.

ATF’nin genel müdürü Frank Clemente,

“Salgın Amerika'nın esneme servet açığının ölümcül sonuçlarını ortaya koydu ve milyarderler bu ekonomik eşitsizliğin göze çarpan sembolü. Jeff Bezos'un serveti son iki ayda 35 milyar dolar ya da neredeyse üçte biri arttı.

Bu, CARES Yasasının eğitim programlarına harcadığı yaklaşık 40 milyar dolar. Mark Zuckerberg'in serveti 25 milyar dolar ya da neredeyse yarısı yarıya kadar, CARES Yasası'nın SNAP gıda avantajlarının iyileştirilmesi için harcadığı miktarla aynı. ”

IPS Eşitsizlik Programı'nın direktörü Chuck Collins,

“Milyonlarca kişi ilk müdahale ve cephe hattı çalışanı olarak hayatlarını ve geçim kaynaklarını tehlikeye atarken, bu milyarderler serveti zirveye taşımak için kablolanmış bir ekonomi ve vergi sisteminden yararlanıyorlar.”

 Zorlu sektörlerde bazı milyarderler iki aylık dönemde çok şanslı değildi. Perakende devi Ralph Lauren 100 milyon dolar kaybetti ve servetinin 5.6 milyar dolara düştüğünü izledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ