COVID-19 salgınının hayatımızın hemen hemen her yönünü ilk kez bozmasından bu yana, dünyadaki kripto ekosisteminde birçok şey oldu. Peki, geçtiğimiz yıl Venezuela'da kripto için nasıl geçti?

Pandeminin Başlangıcından Bu Yana Venezuela

COVID-19 salgınının hayatımızın hemen hemen her yönünü ilk kez bozmasından bu yana, dünyadaki kripto ekosisteminde birçok şey oldu. Peki, geçtiğimiz yıl Venezuela'da kripto için nasıl geçti?

2020'den önce bile, Venezuela zaten çeşitli kripto para birimlerini ödeme olarak kabul eden bir dizi işletmeye sahipti; ancak, geçen yıl bu ödeme şeklini benimsemek için önemli ölçüde daha fazla kişi hareket etti. Bu, otel sektöründen, ödeme şekli olarak Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), Dash ve diğer kripto para birimlerini kabul edeceğini duyuran ünlü pizza zinciri Pizza Hut'a kadar her şeyi içeriyor.

2020'nin yarısında, kripto borsası Cryptobuyer ve ödeme işlemcisi Mega Soft, borsa tarafından geliştirilen Cryptobuyer Pay çözümü aracılığıyla hizmetlerini kullanan yaklaşık 20.000 tüccarın kripto ödemelerini kabul etmesine izin vermek için bir ittifak oluşturacaklarını duyurdu.

Bir başka önemli dönüm noktası, Eylül 2020'de, Venezuela için bir ilk olan Blockstream'in uydu ağına bir Bitcoin node’unun bağlandığı zamandı. Cryptobuyer ve kripto eğitim sağlayıcısı AnibalCripto arasındaki ortak çabanın sonucu, node, COVID-19 ile ilgili kilitleme önlemlerinin getirdiği lojistik sınırlamalara rağmen başlatıldı. Benzer şekilde, node’dan sorumlu olanlar, bunun Bitcoin işlemlerini internet bağlantısına ihtiyaç duymadan işleyebilecek bir örgü ağ oluşturmaya yönelik ilk adım olduğunu duyurdu.

Yeni Düzenlemeler

Venezuela'da devam eden ekonomik krize rağmen, kripto madenciliği endüstrisi büyüyor. Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi'ne göre Venezuela, Latin Amerika'daki herhangi bir ülkeden Bitcoin hash gücüne en fazla katkıda bulunuyor, bu da ülkede önemli miktarda bilgi işlem gücü üretildiği anlamına geliyor.

Ancak Venezuela, Eylül 2020'de ülkenin madencilik endüstrisini hedefleyen yeni bir yasa çıkardı. Madencilikle ilgili sektörlerde çalışanlar için zorunlu bir sicil oluşturulması ve yeni vergilerin tesis edilmesine ek olarak, yeni yasa tartışmalı “Pool de Minería Digital Nacional” (Ulusal Dijital Madencilik Havuzu) 'nu getirdi. Bu yeni gereklilik kapsamında, madencilerin hash güçlerini yeni, devlet destekli bir madencilik havuzuna katmaları zorunlu olacak.

Genel olarak, madencilik havuzuyla ilgili hala gerçek bir netlik yok, bu da yasanın uygulanma şeklinin tam olarak bilinmediği ve Venezuelalı madencilerin nasıl katılacağı henüz tam olarak açıklanmadığı anlamına geliyor.

Bir hükümetten kripto para birimleri için böylesine bir destek seviyesi görmek paradoksal görünse de, genellikle vatandaşlarını ve özgürlüklerini oldukça kısıtlayıcı olarak görülen, geçen yıl Venezuelalıların pasaportlar için BTC ile ödeme yapmasına izin verme planları da dahil olmak üzere birkaç kripto deneyi gördü.

Ancak Başkan Nicolás Maduro'nun yönetimi pasaport planını uygulamaya koymasa da kripto kullanımına yönelik vizyonu azalmadı. Örneğin, Maduro, Eylül 2020'de ülkeye uygulanan çeşitli yaptırımlardan kaçınmak için kripto para birimlerini kullanmayı ve çeşitli iş operasyonlarında kripto kullanımını artırmayı umarak bir yaptırım karşıtı yasa tasarısı önerdi.

Daha spesifik olarak, Maduro yönetiminin, devletin mevcut başlıca jeopolitik müttefiklerinden ikisi olan İran ve Türkiye arasındaki ticareti kolaylaştırmak için Bitcoin kullandığına dair haberler vardı.

Venezuela devletinin kripto ekosistemindeki tüm bu ilerlemesi, Amerika Birleşik Devletleri'nin Maduro'ya, kabinesine ve üst düzey askeri yetkililere uyguladığı yaptırımları aşmak için çözümler aramak oldu.

Bununla birlikte, ABD yetkilileri Venezuela'nın kripto para birimi operasyonlarını izlediklerini açıkladılar ve Haziran 2020'de, Venezuela'daki kripto ekosisteminin düzenlenmesi konusunda en yüksek otorite olan kripto para birimi müfettişini ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza En Çok Arananlar Listesine eklediler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ