Dijital varlık verileri, diğer ekosistemlerde olduğu gibi kendi tek boynuzlu atlarını üretmeye hazır olan daha geniş kripto alanına özgü alt sektörlerden biridir.

Pandemiye Rağmen Kripto Sektörü Büyüyor

Dijital varlık verileri, diğer ekosistemlerde olduğu gibi kendi tek boynuzlu atlarını üretmeye hazır olan daha geniş kripto alanına özgü alt sektörlerden biridir. Bugüne kadar, sadece borsalar, token geliştirme stüdyoları ve madencilik çip üreticileri karlı şirketler inşa ettiler ve tek boynuzlu at benzeri değerlere sahipler. Veri ve altyapı şirketleri izlemesi mantıklı bir sektör olacaktır.

Blockchain verilerinin önde gelen kurumsal sağlayıcılarından Blockset tarafından devreye alınan Dijital Varlık Verileri ve Altyapısı Raporu, sektörün büyümesini inceliyor.

2017 yılı sonunda, girişim fonunda yıllık% 1,183 artış olmuştur. 2017-2019 arasında veri ve altyapı alanı yıllık % 33 bileşik büyüme oranı (CAGR) gördü.

Şirketler toplamda firma başına ortalama 17 çalışanla 850 çalışanı işe almıştır. Bu sektördeki en büyük işverenler sırasıyla 50, 35 ve 34 çalışanıyla Blockset, CryptoCompare ve Santiment'tir.

Dijital Varlık Verileri ve Altyapı firmaları üç ana sınıfa ayrılmıştır: Altyapı sağlayıcıları, Zincir üstü metrik sağlayıcıları ve Pazar veri sağlayıcıları. Zincir ve piyasa veri firmaları örnek setimizdeki veri hizmeti sağlayıcılarının yaklaşık üçte ikisini oluşturmaktadır. Bu iki temele hakim olmanın bir nedeni, müşteri tabanlarının geniş erişimidir. Altyapı sağlayıcıları temel olarak mühendislik ekiplerine odaklanırken, pazar ve zincir üstü veri sağlayıcıları perakende tüketiciler, finansal kurumlar ve mühendislik ekipleriyle daha geniş bir müşteri tabanına sahiptir.

Altyapı sağlayıcıları

Altyapı sağlayıcıları, blok zincir node’u altyapı hizmetleri ve geliştirici araçları sunar. Potansiyel müşterileri, blockchain node verilerine erişim gerektiren bir dijital varlık ve blockchain işini yürütmenin daha yoğun kaynak gerektiren yönlerini dış kaynak kullanmak isteyen müşterilerdir. Sabit bir düğüm verisi akışı gerektiren şirketler arasında merkezi olmayan uygulamalar (dApps) ve zincirleme veri ve analiz sağlayıcıları bulunur.

Zincir üstü metrik sağlayıcıları

Blok zincirler tarafından üretilen verilere herkesin erişimine açıkken, verilerden eyleme geçirilebilir öngörüler sağlamak ek çalışmalar gerektirir. Blockchain nodelarının korunması ve ham verilerin çıkarılması, ayrıştırılması ve temizlenmesi gerekir. Zincir üstü metrik sağlayıcılar, ham ve düzensiz blok zincir verilerini kullanıcı dostu ve sindirilebilir verilere dönüştüren hizmetler sunar. Bu firmaların çoğu, işlem sayıları, döviz akışları ve hesaplanan değer gibi metrikleri sindirmek ve sentezlemek için çok çeşitli algoritmik stratejiler kullanır.

Pazar veri sağlayıcıları

Piyasa katılımcıları, birkaç temel nedenden dolayı dijital varlık piyasası veri sağlayıcılarını ararlar. Bunun bir nedeni, tüm API'leri tek bir kapsamlı API'da toplamaktır. İkinci neden, önceden işlenmiş geçmiş verilere (sipariş defteri ve OHLCV) erişimdir. Her ikisi de dijital varlık değişim API'leri aracılığıyla mümkün değildir ve sonuç olarak, nicel veya algoritmik tüccarlar, finansal riskten korunma fonları, yatırım yönetimi firmaları ve yatırım bankaları için değerlidir.

Finansal piyasa veri satıcılarında görülen konsolidasyona benzer şekilde, dijital varlık veri satıcıları konsolidasyonu piyasa olgunlaştıkça görecektir. Sektördeki sağlıklı rekabet, COVID-19 ile ilgili baskılarla birleştiğinde, farklılaştırılmış ürün paketleri bulunmayan veri ve altyapı şirketlerinin edinilmesini veya tükenmesini göreceğimiz bu olgunlaşmanın hızlanmasına yol açabilir. Bununla birlikte, finansal kurumların ve fintech şirketlerinin daha fazla ilgisinin güçlü rüzgarları ile gelecek, dijital varlık verileri ve altyapı alanı için parlak görünüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ