Bu yazımızda sizlere Pangolin (PNG) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve PNG Token ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler sunacağız.

Pangolin (PNG) Nedir? İşte Tüm Ayrıntılarıyla Kripto Para Birimi PNG Coin

Bu yazımızda sizlere Pangolin (PNG) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve PNG Token ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler sunacağız.

Pangolin (PNG) Nedir?

Pangolin, Avalanche üzerinde çalışan, Uniswap ile aynı otomatikleştirilmiş piyasa oluşturma (AMM) modelini kullanan, tamamen topluluk tarafından dağıtılan ve Ethereum'da yayınlanan tüm tokenlerin ticaretini yapabilen PNG adlı yerel bir yönetim tokene sahip olan merkezi olmayan bir borsadır (DEX). Birden fazla rakibin olduğu kalabalık bir piyasada Pangolin, kritik öneme sahip üç avantaj sunar: hızlı ve ucuz ticaret, topluluk odaklı geliştirme ve adil ve açık token dağıtımı.

Birincisi, Pangolin işlemleri hızlı ve ucuz bir şekilde sonuçlandırabilir. Pangolin, Avalanche üzerine kurulduğundan, kullanıcıların bir saniyenin altında işlem kesinliğinin ve birkaç sent kadar düşük işlem ücretlerinin tadını çıkarırken varlıkları takas etmelerini sağlar. Çoğu zaman, Pangolin'deki işlemler, merkezi borsalardaki işlemler kadar hızlı hissedecektir. İkincisi, teknik statükoya yönelik önemli performans yükseltmelerinin ötesinde, Pangolin topluluk odaklıdır. Yerel yönetim tokeni PNG, topluluğun ürünün gelişimini tam olarak yönlendirmesini sağlar. Üçüncüsü, ancak en az değil, Pangolin %100 topluluk odaklı bir token dağıtım modeline sahiptir, yani tüm tokenler ekibe, danışmanlara, yatırımcılara veya içeriden kişilere herhangi bir tahsis olmaksızın doğrudan topluluğa dağıtılır.

Uniswap ve Sushiswap gibi mevcut AMM'lerin kullanıcıları, eylem mekanizmalarına zaten aşinadır. Bu nedenle, bu yazının geri kalanı Pangolin'in ticaret yeteneklerini nasıl elde ettiğini tartışmıyor. Bunun yerine, dağıtım mekanizması ve yönetim kuralları dahil olmak üzere PNG tokenini daha ayrıntılı olarak tartışıyoruz.

PNG Dağıtımı: %100 Topluluk Odaklı Yönetim Tokeni

Projenin yalnızca kullanıcıların yararına oluşturulma taahhüdünü güçlendirmek için Pangolin, yönetişim tokeni (PNG) ile adil bir lansman modeli izliyor. Ancak PNG, Pangolin'in tüm yönetişim faaliyetlerini ve dolayısıyla gelecekteki gelişimini mümkün kılacak olsa da, yönetim önerileri Pangolin'in piyasaya sürülmesinden üç ay sonrasına kadar başlamayacaktır. Üç aylık bu bekleme süresi, topluluğa yeterli PNG'nin dağıtılmasını sağlamak içindir.

Dağıtım

Takıma, yatırımcılara, danışmanlara veya herhangi bir içeriden kişiye PNG tokeni tahsis edilmez. Bu nedenle, Pangolin tamamen topluluk odaklıdır ve tamamen topluluğa aittir. PNG, %100'ü topluluğa dağıtılacak olan 538 milyon token arzı ile sınırlandırılmıştır. Likidite madenciliğini finanse etmek için kullanılır. Kalan %5 veya 26 milyon token, bir topluluk airdropuna ayrılmıştır.

Topluluk - Likidite Madenciliği Tahsisi (PNG'nin %95'i)

Hak kazanma programı algoritmik olarak şu şekilde belirlenir: ilk dört yıl için 256 Milyon tokenden başlayarak, dağıtılan token sayısı her ek dört yılda bir yarıya düşer, yani sonraki dört yıl kabaca dörtte bir katkıda bulunur, vb. Bu kalıp sonsuza kadar devam eder. Referans olarak, ilk dört yıl boyunca, likidite madencilerine günde kabaca 175.342 PNG dağıtılacaktır. Likidite madenciliği tahsisinde PNG'nin tam dağıtım programı aşağıda gösterilmiştir:

Zaman Toplam PNG Dağıtılmış PNG / Gün

0 - 4 yıl 256 M / 175 K

4 - 8 yıl 128 M / 87 K

8 - 12 yıl 64 M /  44 K

12 - 16 yıl 32 M / 22 K

16 - 20 yıl 16 M / 11 K

20 - 24 yıl 8 M / 5 K

24 - 28 yıl 4 M / 2 K

Likidite madenciliği programı, ana ağ lansmanında başlar ve Pangolin'deki aşağıdaki havuzları kapsayacaktır:

AVAX Havuzları

AVAX/ETH

AVAX/USDT

AVAX/WBTC

AVAX/PNG

AVAX/LINK

AVAX/DAI

AVAX/UNI

AVAX/SUŞİ

AVAX/AAVE

AVAX/YFI

PNG Havuzları

PNG/ETH

PNG/USDT

PNG/WBTC

PNG/LINK

PNG/DAI

PNG/UNI

PNG/SUŞİ

PNG/AAVE

PNG/YFI

PNG, havuzdaki toplam AVAX değeri ile hesaplanan likidite ile orantılı olarak havuz başına tahsis edilecektir. AVAX olmayan havuzlarda orantılı likidite, AVAX'a kıyasla baz tokenin fiyatına bakılarak hesaplanır.

İşte bir örnek. Yalnızca AVAX/USDT, AVAX/PNG ve PNG/USDT havuzlarımız olduğunu varsayalım. Her biri için orantılı ödül miktarını hesaplamaya çalışıyoruz. Şimdi, AVAX'ın fiyatının 4 USDT ve 40 PNG olduğunu varsayalım. AVAX/USDT havuzu için 1 AVAX likidite ve dolayısıyla 4 USDT vardır. AVAX/PNG için 1 likidite ve dolayısıyla 40 PNG vardır. PNG/USDT için 80 PNG likidite vardır. AVAX miktarını hesaplamak için 80 PNG likiditenin 2 AVAX'a eşit olduğunu hesaplıyoruz. Bu nedenle, nihai likiditeler üç havuz için sırasıyla 1, 1 ve 2'dir. Bu toplam 4 AVAX ve dolayısıyla ilk iki havuz ödüllerin %25'ini ve üçüncü havuz %50'sini alır.

Topluluk - Airdrop Tahsisi (PNG'nin %5'i)

Airdrop tahsisi, UNI ve SUSHI mülkiyeti temelinde dağıtılacaktır. Airdrop'ta PNG'yi talep etmek için, 7 Aralık 2020'de tokenleri olan UNI ve SUSHI sahiplerinin bir dağıtım sözleşmesinde geri çekilme çağrısı yapması gerekecek. Bu işlem, Ethereum'da UNI/SUSHI'nin bulunduğu adresten olmalı ve Pangolin'in piyasaya sürülmesinden sonraki bir ay içinde gönderilmelidir. Adımlar aşağıdaki gibidir:

İlk olarak, bir kullanıcı 7 Aralık 2020'de tokenleri depolayan Ethereum adreslerinden SUSHI veya UNI'yi Ethereum'da oturan Ethereum <> Avalanche köprüsü sözleşmesine yatırır.

İkincisi, sahibi, Avalanche üzerinde oturan Ethereum <> Avalanche köprü sözleşmesinden SUSHI veya UNI'yi geri çeker. Avalanche tarafındaki para çekme adresi, Ethereum tarafındaki adresle aynı olmalıdır. Avalanche, Metamask ve diğer araçları kutudan çıkardığı için bu mümkündür, bu nedenle Ethereum adresleri aynı Avalanche adreslerine çözümlenir.

Üçüncüsü ve son olarak, kullanıcı PNG'yi anında geri çekebilecek.

SUSHI veya UNI'den PNG'ye dönüştürme formülü doğrusal değil, biraz ikinci derecedendir. Spesifik olarak PNG, aşağıdaki formüle göre orantılı olarak talep edilebilir:

PNG tutarı = 0,3 * (SUSHI tutarı ^ 0,8)

PNG miktarı = 0,7 * (UNI miktarı ^ 0,8)

Bu dönüştürme oranları, servet yoğunluğunu büyük SUSHI ve UNI sahiplerine azaltmak ve daha küçük SUSHI ve UNI sahiplerine daha eşit bir şekilde yeniden dağıtmak için seçilmiştir. Airdrop tahsisinin %70'i -- veya 18,2 milyon PNG -- UNI sahiplerine ve %30 -- veya 7,8 milyon PNG -- SUSHI sahiplerine dağıtılacaktır.

PNG Yönetimi

PNG yönetişiminin değer önerisinin büyük bir kısmı, yüksek oranda topluluk odaklı olmasıdır. Yatırımcılar, ekip üyeleri veya bu tür diğer paydaşlar gibi içeriden kişiler olmadığı için Pangolin'in gelişimi tamamen daha geniş topluluğa bağlı. Pangolin yönetimi, lansmanından üç ay sonra hayata geçecek ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç önemli eylemi mümkün kılacaktır:

Likidite havuzlarında yapılan değişiklikler

Başlangıçta, tokenlerin dağıtımı tamamen önceki bölümde listelenen likidite madenciliği havuzları aracılığıyla olacaktır. Likidite madenciliği dönemi, havuzlar değiştirilene veya başka bir topluluk girişimi resmi bir yönetişim önerisi olarak kabul edilene kadar aktif kalacaktır. Teklifler, likidite madenciliği havuzları ekleyip çıkarabilir veya PNG'yi doğrudan bir kullanıcıya veya topluluk hazinesi gibi akıllı sözleşmelere tahsis edebilir.

Ücretler

Topluluk ayrıca Pangolin ücret geçişini etkinleştirme yeteneğine de sahip olacak. Bu ücret değişikliği, tüm takas ücretlerinin %0,05'ini belirlenmiş bir adrese yönlendirebilir. Swap ücretleri %0,30'da sabit kalacak, ancak likidite sağlayıcıları bu ücretlerin yalnızca en fazla %25'ini alacak. Bu, topluluğa, herhangi bir önemli topluluk girişimini desteklemek için ekstra fon alma fırsatı verir. Pangolin ücret anahtarı, 90 günlük bir zaman kilidi gecikmesine tabidir ve varsayılan olarak devre dışıdır.

Sonuç

2020 yazında, merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarının hızla artan kullanımı ve likidite şokları sürerken eşit derecede keskin düşüşlerin ortasında o sırada mevcut ağ altyapısının sınırlarını keşfettik. Ortaya çıkan ağ tıkanıklığı, savunulamaz, sistemik riskler getirdi ve yeterli teminata sahip olmayan bireylerden değil, teminat mevduatlarını Ethereum'daki bir bloğa sığdıramayan bireylerden tasfiyelere yol açtı. Hevesli kullanıcılar ve DeFi'ye inananlar olarak, DeFi protokollerinde kilitli olan yaklaşık 15 milyar doları önemli, çok yıllı bir yükseltme geçiren tek bir ağda merkezileştirmekten kaçınan yedekler ve kaynaklar olması gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca, bu tür uygulamaların topluluk tarafından derin bir sahiplenme gerektirdiğine ve son derece demokratik ve dağıtılmış olması gerektiğine inanıyoruz.

Pangolin, diğer AMM'lerin karşılaştığı şu iki kritik soruna bir yanıttır: birkaç büyük sahibine fayda sağlayan düşük performans ve yönetişim kontrolleri. Pangolin ile kullanıcılar, mevcut varlık portföylerine erişimden ödün vermek zorunda kalmadan ve büyük içeridekilere kontrol vermek zorunda kalmadan merkezi borsa benzeri hızların keyfini çıkarabilecekler.

Binance’te bu linkten hesap açarak %10 komisyon indirimi kazanabilirsiniz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ