Katolik Kilisesi reisi, teknoloji şirketlerinin fosil yakıt kullanımını kamuya açık bir şekilde eleştirdi ve mümkün olan en kısa sürede değiştirilmesini istedi.

Papa Francis, Teknoloji Alanında Yüksek Kirletici Yakıtların Kullanımını Eleştiriyor

Katolik Kilisesi reisi, teknoloji şirketlerinin fosil yakıt kullanımını kamuya açık bir şekilde eleştirdi ve mümkün olan en kısa sürede değiştirilmesini istedi.

Dünyanın tüm Katoliklerinin başı olan Papa Francis, geçtiğimiz günlerde Elon Musk tarafından Bitcoin ile ilgili olarak ortaya çıkan karbon emisyonu konusuyyla ilgili görüşünü paylaşmak üzere Twitter'dan paylaşımda bulundu.

Papa, tweet'inde amiral gemisi kripto para biriminden bahsetmedi. Ancak, çevrede ağır kirliliğe neden olan fosil yakıtların sürekli kullanımına eleştiriler yöneltti ve bunları “gecikmeden” kullanan teknolojileri değiştirmenin bir yolunu bulmaya çağırdı.

Karbon Ayak İzi Nedir? Nasıl Azaltılır?

Karbon ayak izi, insanların kullandıkları ürünlerle ve yaptıkları ile çevreye, doğaya verdikleri zarardır. Çeşitli hesaplamalar ve ölçümler ile belirlenen bu zarar kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Karbon ayak izi kendi içerisinde 2’ye ayrılmaktadır. Birincil ve ikincil ayak izi olarak ayrılan karbon ayak izi, çevreye verilen zararın anlaşılması noktasında son derece önemlidir. Birincil olan ayak izi gün içerisinde yapılan ulaşımlardan ya da ev de kullanılan cihazlardan kaynaklanmaktadır. İkincil olan ise tüm yaşam döngüsü boyunca doğaya verilen zararı temsil etmektedir. Karbon ayak izi hesaplama yöntemi sayesinde ne kadar karbon izi bırakıldığının öğrenilmesi mümkündür.

Karbon Ayak İzi Nasıl Azaltılır?

Karbon ayak izi azaltılabilir bir durumdur. Kişinin günlük hayatındaki düzeninde ufak tefek değişiklikler yapması karbon ayak izinin azaltılmasını sağlayacaktır. Karbon ayak izinin azaltılması noktasında dikkat edilmesi gereken ilk detay kullanılan araçlardır. Gün içerisinde kullanılan kişisel araçlar mümkün olduğunca küçük yani düşük güçlü olmalıdır. Bu sayede çevreye verilen zarar minimum seviyeye indirilecektir. Bunun yanı sıra gün içerisinde kullanılan aracın başkaları ile paylaşılması ya da toplu taşıma kullanmakta karbon ayak izinin azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Karbon ayak izini azaltmak için dikkat edilmesi gereken bir diğer detay ise enerji tüketimidir. Mümkünse ekolojik olan binalarda yaşanmalı ve yenilenebilir enerji kaynakları kullanılmalıdır. Güneş ya da rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları karbon ayak izinin azaltılmasında büyük rol oynayacaktır. Isınmak için güneş enerjisi kullanılması bile büyük farklar yaratacaktır. Bunun yanı sıra kullanılan ampul, buzdolabı ve çamaşır makinesi gibi elektronik eşyalarda çevreye zarar vermeyecek olan modellerden seçilmelidir.

Bilindiği üzere Bitcoin son günlerde karbon ayak izi konusunda eleştiriliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ