Dünyanın merkez bankaları, kendi ekonomilerini ayakta tutmak için mücadele ediyorlar ve seçilen silah daha fazla para üretimi gibi görünüyor.

Para Basmak Neden Başarısız Ekonomiler İçin Çözüm Olmayacak?

Dünyanın merkez bankaları, kendi ekonomilerini ayakta tutmak için mücadele ediyorlar ve seçilen silah daha fazla para üretimi gibi görünüyor.

Bitcoin, son mali krizin serpilmesinde doğdu. Bu arada, bu daha da büyük olmak için şekilleniyor, bu yüzden sınırlı ve değişmez bir finans ve değer deposu olarak statüsü her zamankinden daha güçlü.

Fed, 2.3 Trilyon Dolar Enjekte Edecek

ABD merkez bankası, COVID-19 ülkeyi tahrip ederken mali teşvik tedbirlerini artırdığı için ABD ekonomisine 2.3 trilyon dolar daha pompalamayı planlıyor. Raporlar, Federal Rezervin belediye tahvilleri satın alarak eyaletlere ve belediyelere 500 milyar dolara kadar kredi teklif edeceğini gösteriyor.

Ayrıca mevcut bir kurumsal kredi programının genişletilmesi ile daha riskli borçlar alacaktır. Usdebtclock.org'a göre, ulusal borç zaten 24.2 trilyon dolarlık rekor seviyelerde ve Amerika Birleşik Devletleri bunu mümkün olduğunca hızlı arttırmaktan çekinmiyor.

Geçtiğimiz hafta Fed, 6.6 milyon işçinin yeni işsizlik talepleri yapması nedeniyle Paycheck Koruma Programı aracılığıyla kredi veren bankalara finansman sağlayacağını açıkladı.

Bu arada, Bitcoin savunucuları ve kripto topluluğu yorumcuları, bu tür parasal çılgınlığa karşı bir liman olarak hareket etmek için yaratıldığı için dünyanın en popüler dijital varlığının erdemlerini övüyorlar.

Diğerleri ise ABD merkez bankasının tek basım parası olmadığını gözlemledi. ECB 1,3 trilyon dolar basarken, Çin'de 455 milyar dolar PBoC tarafından ekonomiye pompalandı.

Satoshi On Yıl Önce Tespit Etti

Satoshi, 2008 yılında Bitcoin'i öngördüğünde, ABD bankası tarafından başlatılan alt ana ipotek ve finansal krizin ardından ekonomilerin aktığı bir dönemdi. Ertesi yıl şöyle dedi:

“Merkez bankasının para birimini düşürmemesi için güvenilmesi gerekiyor, ancak fiat para birimlerinin tarihi bu güvenin ihlaliyle dolu.”

Şu anda olan şey, paralar aynı yolda devam ederse aşırı enflasyonla sonuçlanabilecek büyük bir para birimidir. Güney Amerika'nın çoğu, fiat para birimlerinin daha fazla sıfır içeren yeni notalara ihtiyaç duyulduğu ölçüde devalüe edildiği için zaten böyle bir kadere maruz kaldı.

 Latin Amerika'daki ekonomik kargaşa dönemlerinde nüfus Bitcoin'e akın etti ve fiat sel devam ederse aynı durum daha büyük ekonomilerde de olabilir. Bitcoin bir bankacılık felaketinden doğdu ve bankaların hatalarından bir şey öğrenmediği, bunun yerine onları tekrarlamaya mahkum olduğu açık.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ