İlk önce Çin 'de başlayan ve sonrasında tüm dünyaya yayılan korona virüsü ekonomileri çok ciddi boyutlarda etkiledi.

Para Basmalar , Bitcoin ve Kripto Paralar

İlk önce Çin 'de başlayan ve sonrasında tüm dünyaya yayılan korona virüsü ekonomileri çok ciddi boyutlarda etkiledi. Etkinin boyutu öylesine büyük oldu ki, başta FED olmak üzere tüm önde gelen Merkez Bankaları para basmak zorunda kaldı. Matbaalar bu nedenle 24 saat çalışmak zorunda kaldı.

Para Basmak Çözüm Olacak Mı ?

Kuşkusuz atılan adımlar darboğaza giren ekonomilerin toparlanması için yapıldı. Ancak özellikle 2008 krizi ile başlayan ve 2020 'de daha da hızlanan havadan para basmanın ekonomilere bir çözüm olamayacağı ve hatta gidişatın bu şekilde devam etmesi halinde mevcut ekonomik düzenin çökmesine sebep olacağı vurgulanıyor. Yapılan yorumlarda geçmişte olduğu gibi günümüzde artık paranın karşılığında bir emtianın olmadığı ifade ediliyor. Durum böyle olunca da bir çöküşün beraberinde yeni arayışları da gündeme getireceği beklentisi var. İşte bu arayışlar içerisinde karşımıza çözüm olarak Bitcoin ve kripto paralar çıkıyor.

Bitcoin ve Kripto Paralar Bir Çözüm Mü?

Mevcut düzenin başarısız olması ve çökmesi durumunda altın ve gümüşe dayalı sistemin geri geleceğini düşünenler olduğu gibi Bitcoin ve kripto paralara dayalı bir sistemin dünyaya hakim olacağı inancı da söz konusu. Altın ve gümüşe dayalı bir sistem var olsa bugün gemilerin ticaret malları ile birlikte altın ve gümüşe de taşıması ve ödemeleri bu şekilde yapması söz konusu olacak. Ancak böyle bir taşıma ve ticaret maliyeti yerine Bitcoin ve kripto paralara dayalı bir sistem hem çok güvenli hem çok değerli ve hem de transferi son derece kolay olacak.

Sonuç olarak Bitcoin ve kripto paralar geleceğin parasal sisteminin en önemli dayanağı olacağa benziyor. Bekleyip göreceğiz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ